Nejlepší snímky nominované na filmové ceny: Přehrajte si je on-line na iPrima.cz

Ceny české filmové kritiky i Český lev zveřejnily své nominace na nejepší snímky roku 2020. Výběr pandemického roku je překvapivě bohatý i kvalitní, což si můžete ověřit i vy sami.
Šarlatán, V síti a Havel. Který snímek z roku 2020 je nejlepší?
Šarlatán, V síti a Havel. Který snímek z roku 2020 je nejlepší?
CinemArt/Aerofilms/Bontonfilm

reklama

Dvě nejprestižnější české filmové ceny vyhlásily své nominace. Český lev se bude předávat 6. března a za jeho výběrem stojí Česká filmová a televizní akademie složená z bezmála dvou set minulých oceněných i filmových odborníků. Ceny české filmové kritiky, za nimiž stojí padesátka tuzemských kulturních publicistů, se udělí už o měsíc dřív, přesně 6. února.

Podívejme se na přehled šesti nejčastěji zmiňovaných titulů, jež zastupují to nejlepší z české filmové produkce roku 2020.

Šarlatán

Historické drama Agnieszky Holland sledující osudy léčitele Jana Mikoláška bylo během minulého roku opakovaně chválené, což odráží hned 14 nominací na Českého lva, dalších pět na Ceny kritiky a postup do užšího výběru 15 snímků, které se ucházejí o nominace na Oscara v kategorii mezinárodní hraný film. Zkušená polská režisérka, podařené řemeslo, zajímavý příběh vracející se do 50. let a duo otce a syna Trojanových v hlavní roli – to je kombinace, kterou trumfne máloco.

V síti

Divácky veleúspěšný počin Víta Klusáka a Barbory Chalupové se stal dokonce prvním dokumentem, jenž se v Cenách kritiky ocitl i v nominaci na nejlepší film roku. Bude se jednat i o největšího favorita dokumentární kategorie na Českých lvech. Uvidíme, jestli divácké nadšení potvrdí i erudované názory odborníků a novinářů.

Havel

Stejně jako Šarlatán i tento historický životopis si připsal velkolepých 14 nominací na České lvy. U kritiků film zabodoval především díky ústředním výkonům Viktora Dvořáka a Anny Geislerové. Přístupný, leč v mnoha ohledech zjednodušený příběh sleduje disidentské roky Václava Havla, v nichž bojoval nejen se zvůlí komunistického režimu, ale zároveň i sám se sebou.

Krajina ve stínu

Dobové drama Bohdana Slámy získalo hned 15 nominací na České lvy a pět na Ceny kritiky. To je skutečně úctyhodná porce a historický příběh tak zjevně zaujal. Není divu, může se totiž spolehnout jak na vydařenou kameru Diviše Marka, tak i na herecké výkony rozsáhlého ansámblu v čele s Magdalénou Borovou a Csongorem Kassaiem. A samozřejmě těží i ze zásadního historického námětu, tematizujícího temná léta v českém pohraničí kolem druhé světové války.

Modelář

Modelář si připsal šťastných sedm nominací na Českého lva, doplněných o možnost vítězství za nejlepší scénář a herecký výkon Jiřího Mádla v Cenách kritiky. Nejednoznačný psychologický snímek Petra Zelenky vykresluje postupný propad mladého muže, který se v současném, technologiemi a politickými floskulemi ovládaném světě orientuje stále hůře.

Bourák

Přestože Ondřej Trojan režírující svého bratra Ivana představil snad až příliš nestandardní příběh o jednom zamrzlém rockerovi, akademici ocenili především zvukovou a kostýmní stránku filmu, díky čemuž si retro komedie připsala hned čtyři nominace na České lvy.

Kompletní přehled nominovaných můžete projít na webech kritiků a akademie, případně se můžete na další tuzemské kousky podívat do našeho archivu:

reklama

reklama