Mile ztřeštěné Holky z porcelánu

Kdo by neznal úsměvnou komedii z let normalizačních z prostředí továrny na porcelánové talíře! Filmový debut Dagmar Veškrnové Havlové a plejádu dalších výborných hereček si nenechte ujít ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX.
Záběry z filmu Holky z porcelánu
Záběry z filmu Holky z porcelánu
archiv: Filmové studio Barrandov

Vedoucí skladu, lehce nevyrovnaná padesátnice s dobrým srdcem Světla (Míla Myslíková), již tradičně vyhrožuje svým odchodem, a když k „jejím“ děvčatům přibude mladičká nesmělá Maruška (Lenka Kořínková), rozhodne se své výhrůžky konečně splnit.

Holky z porcelánu - upoutávka
Holky z porcelánu - upoutávka

Vedení porcelánky obratem najde nástupce, nového vedoucího skladu pana Arnošta Jarolíma (Josef Langmiler), který, když se dozví, po kom má sklad přebírat, je ochoten učinit to hned a bez řádné inventury. Na té ovšem Světla trvá, a tak je ustanovena předávací komise a jejím vedoucím zvolen jakýsi pan Rybička (Mnislav Hofman). Jenže pan Rybička je pedant jak blázen, což nebohá Světla předtím netušila, a inventura se mění v grotesku, která zaskočí všechny zúčastněné a značně zkomplikuje jejich pracovní i osobní životy.  

A tak se stane, že rozvážná Věrka (Eva Čeřovská) málem nestihne dlouho plánovanou svatbu, ztřeštěná nezadaná Dana (Dagmar Veškrnová Havlová) konečně užene instalatéra Tomáška, mladičká Maruška se sblíží se skladníkem Kubíkem a frivolní Helena (Marta Rašlová) snící o kariéře zpěvačky se zaplete se synem Světly a brzy ji namísto zpívání v kapele čeká zpěv ukolébavek. Svéráznou skvadru doplňuje ještě chápavá důchodkyně Janinka (Marie Rosůlková) a naivní mladá maminka Jířa (Jelena Šebestová).

Záběry z filmu Holky z porcelánu
Záběry z filmu Holky z porcelánu

Možná jste o filmu Holky z porcelánu netušili, že…

  • Režisér Juraj Herz dostal od režimu stopku a aby mohl znovu začít pracovat, musel natočit něco z dělnického prostředí. Cenzuře se příliš nelíbil název snímku, konkrétně slovo „holky“, představovali si něco více uvědomělého typu „Inventura u světlušek“, což je jméno knihy Jaromíry Kolárové, která posloužila jako volná předloha filmu. Námitky byly i proti tomu, že jedna z postav má nemanželské dítě, a objevily se názory, že Herz dělá z pracujících dělnic lehké ženy. Snímek byl ale nakonec veřejnosti představen s původním názvem i obsahem.   
  • Mnislav Hoffman si zahrál tutéž postavu pana Rybičky i v dalším filmu Juraje Herze Holka na zabití (1975), kde si hlavní roli zahrála Dagmar Veškrnová Havlová.
  • Herz, který pozdější první dámu pro český film objevil, si ji vybral ze studentské fotografie a původně s ní počítal pro roli Heleny. Když se s ní ale sešel osobně, rychle rozpoznal její komediální talent a přidělil jí roli ztřeštěné Dany.

Režie: Juraj Herz
Předloha: Jaromíra Kolárová (kniha)
Scénář: Jaromíra Kolárová
Kamera: Andrej Barla
Hudba: Petr Hapka
Hrají: Míla Myslíková, Marie Rosůlková, Lenka Kořínková, Marta Rašlová, Dagmar Havlová Veškrnová, Jelena Šebestová Juklová, Eva Čeřovská, Josef Langmiler, Josef Větrovec
Rok uvedení: 1974

Záběry z filmu Holky z porcelánu s Dagmar Veškrnovou
Autor: archiv: Filmové studio Barrandov Záběry z filmu Holky z porcelánu s Dagmar Veškrnovou

reklama