Kulový blesk: Která postava na poslední chvíli utekla hrobníkovi z lopaty?

Kultovní komedie Kulový blesk se i po čtyřech dekádách od vzniku těší velké oblibě. Jak Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem přemýšleli o scénáři?
Hvězdy komedie Kulový blesk.
Hvězdy komedie Kulový blesk.
Filmové studio Barrandov

reklama

Kulový blesk je nestárnoucí komedií osvědčené dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. Vznikla díky vyprávění jejich společného známého, který se jim svěřil s netradičním zážitkem. Zúčastnil se čtyřsměnného stěhování, které bylo na realizaci tak složité, že se ho musel ujmout až člen Akademie věd.

Nudné ksichty v hlavní roli

„Když nám tu svou příhodu vylíčil, hned jsme si s Láďou řekli, že to je báječný námět. Ještě ten den jsme vzali papír a na něj začali malovat jednotlivé rodiny a jejich možné povahové rysy. Shodli jsme se na tom, že to stěhování uděláme ještě v daleko větším měřítku,“ zavzpomínal Svěrák.

Komedii Kulový blesk si můžete přehrát v iPrima Videopůjčovně:

Už během psaní scénáře přemýšleli o hereckém obsazení. Hlavní roli Knotka chtěli původně svěřit svému kolegovi z Divadla Járy Cimrmana Miloni Čepelkovi. Ten se ale na tak velkou práci před kamerou necítil, a tak byl osloven Josef Abrhám, který ji rád přijal. „Měl jsem velké štěstí, že se mi s mým nudným ksichtem dostalo kvalitních úsměvných situací. A to Svěrák a Smoljak odhadli, že jsem se někde vzdáleně podobal těm nudným ksichtům, ze kterých jdou úžasné duchaplnosti, a proto mě k sobě pozvali do práce. Bylo to pro mě vzácné setkání,“ svěřil se herec.

Smrt do komedie nepatří

Postavu Mistra Bílka měl ztvárnit Jan Werich. Kvůli zdravotním problémům se ale musel omluvit a nakonec ji získal operní pěvec Karel Kalaš. „Naší nabídkou byl velmi potěšen. V té době mu nebylo ani sedmdesát, ale říkal nám, že už tu dlouho nebude a bude to pro něj hezké rozloučení s tímto světem. Nakonec se dožil devadesáti let,“ prozradil Ladislav Smoljak.

Figuru Bílka chtěli přitom ve filmu pohřbít. „Uvažovali jsme o tom, že by mistr Bílek zemřel, ale na poslední chvíli jsme od toho upustili. Převládl názor, že do komedie se smrt nehodí. I když se přiznám, že se Zdeňkem jsme to mockrát zvažovali, a to nejen u tohoto filmu. Například i ve filmu Na samotě u lesa, kde to mělo potkat dědu Komárka. I tehdy jsme to ale neudělali,“ dodal Smoljak, kterého v tomto snímku čekal režijní debut. „Tehdy bývalo zvykem, že začínající režisér svůj první film musí točit pod dohledem zkušeného kolegy. Měl jsem štěstí, že v mém případě to byl úžasný Zdeněk Podskalský. Nechal mi naprostou volnost a do ničeho nám nezasahoval.“

Kulový blesk v kinech viděly téměř dva miliony diváků. Přestože od jeho natáčení uplynulo už více než čtyřicet let, dodnes se těší velké oblibě. „O mně je známo, že se na filmy, v nichž jsem účinkovala, nedívám. Tento je ale výjimkou. Scénář jsem si zamilovala, ráda vzpomínám i na uvolněnou, příjemnou atmosféru během natáčení,“ prozradila herečka Daniela Kolářová, ve snímku ztvárňující postavu Knotkové.

reklama

reklama