Jasné nebezpečí číhá na Harrisona Forda coby agenta CIA

Třetí zfilmovaný román Toma Clancyho, třetí setkání s agentem CIA Jackem Ryanem. Podruhé si ho přitom střihl Harrison Ford a rovněž podruhé se režie ujal Phillip Noyce. Senzační kriminálka plná napětí a s dějem promyšleným do nejmenších detailů. Opravdová úterní lahůdka od 20.00 na Prima MAX.
Záběry z filmu Jasné nebezpečí
Záběry z filmu Jasné nebezpečí
20th Paramount Pictures

reklama

Výchozím bodem filmového scénáře je vražda blízkého přítele prezidenta Spojených států amerických. I přesto, že ústava zcela jasně zakazuje nasazení amerických vojenských jednotek na území cizího státu, pokud nehrozí “jasné a přímé nebezpečí” celé zemi, a přesto, že se ukáže, že vražda byla spáchána kolumbijským drogovým kartelem, se kterým byl zavražděný ve spojení, rozhodne americký prezident o vyslání speciálního komanda za účelem odvety.  

Záběry z filmu Jasné nebezpečí
Autor: 20th Paramount Pictures Záběry z filmu Jasné nebezpečí

Paralelní děj filmu sleduje činnost agentů CIA vedených Jackem Ryanem (Harrison Ford), akce prezidentových mužů a jejich vojenské jednotky a situaci v nepřátelském táboře, kterému šéfuje vůdce narkomafie, nebezpečný Escobed a jeho poradce Cortez.
Nebudeme vám tu složitě líčit všechny dějové zvraty, intriky a souvislosti.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Jasné nebezpečí - upoutávka

Clancyho kniha má 656 stran, film má 141 minut stopáže. Pokoušet se shrnout ho v několika větách by bylo… mírně řečeno troufalé. Spokojme se s tím, že Ryan se musí kromě kolumbijské narkomafii postavit i vysoce postaveným osobnostem z vlastních řad, a rozplést nitky tak složitého komplotu nebude ani tentokrát jednoduché.

Záběry z filmu Jasné nebezpečí
Autor: 20th Paramount Pictures Záběry z filmu Jasné nebezpečí

Možná jste o filmu Jasné nebezpečí netušili, že…

  • První zfilmovanou knihou amerického romanopisce Toma Clancyho, ve které se objevuje postava agenta Jacka Ryana, byla jeho první kniha vůbec. Jmenovala se Hon na ponorku a vyšla v roce 1984. Spisovatel za ni tenkrát inkasoval 5000 dolarů. Román byl zfilmován o šest let později v roce 1990, ale tehdy si agenta CIA zahrát ještě Sean Connery.
  • Až v druhém filmu, Vysoká hra patriotů (1992), se v roli Jacka Ryana objevil Harrison Ford a nejinak tomu bylo i ve třetím, posledním “pokračování”.
  • Tipnete si počet mrtvých ve filmu?
  • V roce 1995 byl snímek nominován na dva Oscary – v kategorii Nejlepší zvuk a Nejlepší zvukové efekty.
  • Sídlo drogového bosse bylo skutečným domem, ne pouhou kulisou zbudovanou filmaři. Stálo v Mexiku a původně patřilo jakémusi manželskému páru. Dvojice se ovšem rozešla a dům připadl jednomu z nich. Vzhledem k tomu, že na společné bydlení neměl nejlepší vzpomínky, prodal ho filmařům za férovou cenu a ti ho pro potřeby snímku zničili.
  • Ernesto Escobed, postava kolumbijského drogového bosse, měl svou předlohu v reálné osobě – ve skutečném vůdci narkomafie Pablu Escobarovi, který shodou okolností zemřel na začátku natáčení snímku.
  • Ale zpátky k těm padlým. Máte svůj tip? S filmovými kulkami se tu skutečně nešetřilo. Uznejte, že celkem 41 zesnulých není ani na pořádný akční thriller zrovna málo.
Záběry z filmu Jasné nebezpečí
Autor: 20th Paramount Pictures Záběry z filmu Jasné nebezpečí

Režie: Phillip Noyce
Předloha: Tom Clancy (kniha)
Scénář: Donald Stewart, Steven Zaillian, John Milius
Kamera: Donald McAlpine
Hudba: James Horner
Hrají: Harrison Ford, Willem Dafoe, Anne Archer, Joaquim de Almeida, Henry Czerny, Harris Yulin, Donald Moffat, Miguel Sandoval, Benjamin Bratt, Raymond Cruz, Dean Jones, Thora Birch
Rok uvedení: 1994

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!