Legendární bondovka s číslem 3: Goldfinger

Skvělý padouch a neméně dobrý zlosynný přisluhovač, atmosféra oproti prvním dvěma dílům trochu uvolněná (slunce, partičky golfu a holky v bikinách) a slavný agent poprvé vybavený svým legendárním vozem Aston Martin se všemi hračkami, co k němu patří. Radost pohledět! V pátek ve 20.00 na Prima MAX.
Sean Connery ve filmu Goldfinger (1964)
Sean Connery ve filmu Goldfinger (1964)
isifa.com

reklama

Třetí pokračování filmové série o britském agentu Jamesi Bondovi se do historie zapsalo jako v pravdě ikonické a do značné míry určilo směřování všech dalších dílů po něm. Prvky, které sem zakomponoval režisér Guy Hamilton, a jeho osobitý rukopis můžeme v různých variacích vídat v bondovkách až do dneška.

Goldfinger - upoutávka
Goldfinger - upoutávka

Co třeba? Mrtvá milenka, jejíž tělo je zlosynem pro výstrahu zohaveno – tady je pokryto zlatem, v Quantum of Solace zase ropou –, legendární Bondovo auto Aston Martin, smrtící technické hračky od přítele Q či padouchova záliba v nekalém sportovním soutěžení.

goldfinger
goldfinger

V době svého uvedení dosáhl Goldfinger nebývalé popularity a vysloužil si chválu jak od filmových kritiků, tak diváků. A právě s ním se naplno rozhořela popularita téhle akční podívané, která si na své konto připsala už čtyřiadvacet pokračování. Na pětadvacátého Bonda s názvem Bond 25 se můžeme těšit snad brzo. 

Goldfinger
Autor: United Artists Goldfinger

Aurice Goldfinger se navenek jeví jako úspěšný obchodník se zlatem, ovšem pod plachetkou své legální činnosti plánuje zločin světového formátu. Chystá se vloupat do nejstřeženější pevnosti na světě, kde je ukrytý národní poklad USA, a tamní tuny zlata znehodnotit výbuchem malé atomové bomby. Jeho vlastní zásoby drahého kovu by se tudíž rázem staly největší na světě a jejich hodnota by mnohonásobně stoupla.

James Bond se s Auricem seznámí na golfovém turnaji a od začátku je jasné, že jejich setkání znamená začátek nesmiřitelného boje.

Shirley Eaton (Goldfinger)
Shirley Eaton (Goldfinger)

Možná jste o bondovce Goldfinger netušili, že…

... Sean Connery si jako agent s povolením zabíjet zahrál celkem v šesti bondovkách: Dr. No (1962), Srdečné pozdravy z Ruska (1963), Goldfinger (1964), Thunderball (1965), Žiješ jenom dvakrát (1967) a Diamanty jsou věčné (1971). Byl také úplně prvním hercem, který Jamese Bonda ztvárnil na filmovém plátně.
 

reklama

reklama