Nechte se unést Proudem času na dobrodružný výlet do minulosti

Cestování časem je vděčné téma pro film. Dostanete patřičnou dávku napětí, dobrodružství i fantasy. Nejinak je tomu u amerického filmu Proud času, se kterým se propadnete do 14. století. Mrkněte na něj v úterý ve 20.00.
Proud času - upoutávka

Skupinka studentů archeologie pracuje na vykopávkách rozvalin hradu uprostřed historicky významného francouzského údolí Dordogne Valley. Skupinu vede profesor Edward Johnstone (Billy Connolly), jenž se jednoho dne sebere a vypraví se do Nového Mexika do centrály společnosti, která vykopávky financuje. Archeology totiž sponzoruje poněkud záhadný technologický koncern ITC, který se o oblast z nějakého důvodu velmi zajímá. Profesor cítí, že za jejich zájmem stojí něco víc, a rozhodne se tomu přijít na kloub.

Záběry z filmu Proud času
Záběry z filmu Proud času
20th Paramount Pictures

Opustí skupinu a vedením prací pověří svého asistenta Andreho Marka (Gerard Butler) a studentku Kate Ericsonovou. V táboře zůstává i jeho syn Chris (Paul Walker), který se sice ztroskotancům posedlým minulostí vysmívá, ale je tajně zamilovaný do Kate.
O pár dnů později objeví Kate s kolegy místnost, která byla hermeticky uzavřená více než 600 let. To, co naleznou uvnitř, jim ovšem vyrazí dech. Na místě objeví bifokální čočku, která nemohla existovat v době, kdy byla místnost uzavřena, a taky rukou psaný vzkaz s prosbou o pomoc datovaný 2. dubna 1357 a podepsaný profesorem Johnstonem! Vypraví se do Nového Mexika, kde se od šéfa společnosti ITC Roberta Donigera konečně dozvídají celou, jakkoli neuvěřitelnou pravdu.

Záběry z filmu Proud času
Záběry z filmu Proud času
20th Paramount Pictures


ITC při svých experimentech s teleportací náhodně objevila červí díru vedoucí do doby, kdy byl hrad dobyt Angličany. Johnstone přesvědčil Donigera, aby ho poslal do minulosti, ale něco se pokazilo a profesor se již nevrátil zpět. Skupinka archeologů má jasno – vydají se do minulosti za profesorem stejnou cestou a zachrání ho. Jenže cestovat do minulosti není jako sednout si v neděli ráno na vlak. Navíc cílová stanice není Karlštejn, ale středověká vřava Stoleté války mezi Anglií a Francií.  Návrat rozhodně nebude snadný, protože skupinka je hned po svém „příjezdu“ rozdělena a přijde i o přenosový klíč potřebný pro cestu zpět. Navíc, jak se zdá, sehrají poslové z budoucnosti klíčovou úlohu v rozhodující bitvě ohrad a změní tak kurz dějin.

Záběry z filmu Proud času
Záběry z filmu Proud času
20th Paramount Pictures

Možná jste netušili, že…

  • Snímek byl natočen podle stejnojmenného knižního bestselleru Michaela Crichtona. V anglickém originálu zní název knihy i snímku Timeline. 
  • Roli vedoucího asistenta Andrého Marka měl hrát původně Pierce Brosnan.
  • David Thewlis (vedoucí ITC Robert Doniger) a Anna Friel (Lady Claire z minulosti) navázali v průběhu natáčení milostný vztah.
  • Bitva o Castlegard nemá žádný historický základ.

Režie: Richard Donner
Předloha: Michael Crichton (kniha)
Scénář: George Nolfi, Jeff Maguire
Kamera: Caleb Deschanel
Hudba: Brian Tyler
Hrají: Paul Walker, Frances O'Connor, Gerard Butler, Billy Connolly, David Thewlis, Anna Friel, Neal McDonough, Matt Craven, Ethan Embry, Michael Sheen
Rok uvedení: 2003

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama