Žižkovský frajer Fešák Hubert v malém českém Podrazu

Jen málokterý film s rokem uvedení 1984 se může pochlubit takovou nadčasovostí. Poetická starosvětsky laděná komedie z první republiky s celou plejádou našich nejslavnějších herců, ale hlavně vynikajícím Karlem Heřmánkem vás opět pobaví ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX
Záběry z filmu Fešák Hubert
Záběry z filmu Fešák Hubert
Bontonfilm

reklama

Někdo tvrdí, že nebýt charismatu Karla Heřmánka, spadl by film od dvě třídy níže. Bez zpochybňování Karlova šarmu, toto tvrzení je trochu nefér vůči Petru Kostkovi alias komisaři Mourkovi, který je „dobrák, ale svině“, Lubomíru Lipskému alias schizofrennímu Francovi, roztomilé dvojici Zedníček – Kozderková a dalším a dalším.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Fešák Hubert - upoutávka

Největší frajer je sice bez debat Heřmánek, kterému byla role ušita jak na tělo, ale kdyby mu nepřizvukovali silní hráči, jeho sex-appeal by zdaleka tak nezazářil.

Záběry z filmu Fešák Hubert
Autor: Bontonfilm Záběry z filmu Fešák Hubert

O co jde? O zápletku vlastně ani tak ne. Dala by se shrnout do podtitulu „aneb Jak sympatický židovský podvodníček s policejním komisařem Mourkem a jeho partou bojoval a jak je svou chytrostí a vtipem vždycky přeonačil.“ Víc toho od snímku po dějové stránce vážně nečekejte, ale kdo by se na Huberta taky koukal kvůli zápletce!

Záběry z filmu Fešák Hubert
Autor: Bontonfilm Záběry z filmu Fešák Hubert


Režisér Ivo Novák přidal do téhle filmové lahůdky mnohem vzácnější ingredience, které ani s časem nevyprchají, neztratí na chuti či nezhořknou. A to je co říct, vezmeme-li v úvahu dobu, ve které se film natáčel, kdy bylo tak lehké sklouznout k poplatnému patosu. Jenže Hubert se toho dokázal podivuhodně lehce vystříhat. Místo toho si vás získá přesně tou správnou dávkou křupanství, úžasnými hláškami postavenými na bohaté květnatosti české mluvy, vtipem, lidovou bodrostí, umně vylíčeným kouzlem třicátých let, zkrátka nemusíte být ani rodilý Žižkovák, aby se pro vás tenhle film stal biblí. A když ne biblí, budete určitě souhlasit s tvrzením, že je to jeden z nejlepších českých retro snímků všech dob.

Záběry z filmu Fešák Hubert
Autor: Bontonfilm Záběry z filmu Fešák Hubert

Věděli jste o filmu Fešák Hubert, že…

  1. Režisér snímku Ivo Novák má na svědomí rovněž takové perly jako Zločin v dívčí škole (1965), Kam slunce nechodí… (1971), Léto s kovbojem (1976) či snímek na vážnější téma – Operace mé dcery (1986).
  2. Není mnoho českých filmů a vlastně ani zahraničních, které by byly na internetu mezi fandy tolik citovány. Fešák Hubert je ale rozhodně jedním z nich. Zmínili jsme květnatost českého jazyka.

Tady máte pár ukázek:

  • Práce je vážně ta poslední šance, jak sehnat škváru, tak proč ztrácet glanc?
  • Zfackujte ho na placato, parchanta!
  • Vy byste nenašli ani svatýho Václava před Můzeem, kdybych vás pro něj poslal!
  • Můžete vzít chlapa ze Žižkova, ale nemůžete vzít Žižkov z chlapa.
  • Do kolika dneska pohřbíváš, Emánku?

Režie: Ivo Novák
Kamera: Richard Valenta
Hudba: Petr Hapka
Hrají: Karel Heřmánek, Petr Kostka, Josef Somr, Pavel Zedníček, Otto Lackovič, Pavel Nový, Jan Teplý st., Zora Ulla Keslerová, Lubomír Lipský st., Evelyna Steimarová, Lubomír Kostelka
Rok uvedení: 1984

reklama

reklama