Žít a nechat zemřít: Oscarová nominace a další přínosy nového Bonda s tváří Rogera Moorea

Fandové neohroženého agenta 007 i filmový průmysl si mohl na začátku sedmdesátých let konečně oddychnout. Postava Bonda získala po Seanu Connerym důstojného následovníka! Šmrncovního, ironického i drsného… Nu, posuďte sami!
Záběry z filmu Žít a nechat zemřít
Záběry z filmu Žít a nechat zemřít
United Artists

reklama

V pátek od 20:00 na Prima MAX bude úřadovat Roger Moore, teoreticky třetí, ale když nebudeme počítat George Lazenbyho, Australana, který si Bonda zahrál jen jednou, spíš druhý filmový Bond, který vstoupil do akce! A hned hezky svěže, s vtipem a sarkasmem sobě vlastním.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Žít a nechat zemřít - upoutávka

Do té doby ne příliš známého herce uvedl na filmové plátno v roli nula nula sedmičky již ostřílený „bond-maker“ Guy Hamilton, který usedl do režisérské židle bondovky již potřetí. Po Seanu Connerym, za všech okolností elegantním agentovi, kterému k nohám padaly ruské agentky i milenky padouchů, obohatil Moore roli hlavně velkou měrou nadsázky a místy až sebeironie.

Záběry z filmu Žít a nechat zemřít
Autor: United Artists Záběry z filmu Žít a nechat zemřít

Britská tajná služba má problém. Tři její špičkoví agenti byli během krátké doby zabiti, a tak je povolán Bond, aby se tomu podíval na zoubek. Vražda jednoho kolegy přivede Jamese do sídla OSN v New Yorku, kde se spojí se svým americkým protějškem Felixem Leiterem z CIA. Brzy začne být jasné, odkud vítr vane.

Záběry z filmu Žít a nechat zemřít
Autor: United Artists Záběry z filmu Žít a nechat zemřít

James Bond padne do zajetí harlemského drogového krále, který si říká Mr. Big, ale podaří se mu utéct. Stopa vedoucí přes New Orleans, kde došlo k vraždě druhého britského agenta, končí až na ostrově San Monique v Karibském moři, který je zahalený tajemnou rouškou kultu vúdú. Vládne mu narkobaron a premiér republiky San Monique v jednom, padouch jménem Kananga, který na ostrově řídí velkovýroby heroinu. Kananga udělá všechno pro to, aby jeho maskované plantáže makovic zůstaly před světem i nadále utajené a on mohl drogou zaplavit světový trh.   

Záběry z filmu Žít a nechat zemřít
Autor: United Artists Záběry z filmu Žít a nechat zemřít

Možná jste nevěděli o filmu Žít a nechat zemřít, že…

  • Roger Moore je co do počtu natočených bondovek stále rekordmanem. Na kontě jich má celkem 7, což je o jednu víc než první filmový agent 007 Sean Connery. Po Žít a nechat zemřít (1973) natočil ještě snímky: Muž se zlatou zbraní (1974), Agent, který mě miloval (1977), Moonraker (1979), Jen pro tvé oči (1981), Chobotnička (1983), Vyhlídka na vraždu (1985)
  • Žít a nechat zemřít je první bondovkou, která si vysloužila nominaci na Oscara. V kategorii hudba soutěžila o sošku výbušná titulní píseň Paula a Lindy McCartney.
  • Jako bond girl se tu představí půvabná Jane Seymour.

Bondovku Žít a nechat zemřít uvidíte v pátek od 20:00 na Prima MAX.

reklama

reklama