Za bezúhonným štítem Firmy se skrývá mafiánské monstrum

Na motivy slavného románu Johna Grishama natočil Sydney Pollack v roce 1993 snímek, který je své knižní předloze důstojným partnerem. Tuhle nádhernou filmařinu s propracovanými dialogy a postavami si určitě nenechte ujít. V úterý ve 20.00 na Prima MAX!
Záběry z filmu Firma s Tomem Cruisem a Hugh Hackmanem
Záběry z filmu Firma s Tomem Cruisem a Hugh Hackmanem
20th Paramount Pictures

reklama

Hlavní postavou tohoto napínavého thrilleru je ambiciózní absolvent práv elitní vojenské školy (Tom Cruise), který přijme lukrativní místo v dobře zavedené advokátní firmě. Zdá se, že jeho slibně rozběhnuté kariéře nebude stát nic v cestě, ovšem ne vše je takové, jak se na první pohled tváří.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Firma - upoutávka

Až pozdě Mitch zjišťuje, že se ocitl v pasti, neboť za bezúhonným firemním štítem se ve skutečnosti skrývá práce pro mafii. Firma korumpuje své zaměstnance tak, aby ji už nikdy nemohli opustit. A pokud se někdo vzepře tvrdým pravidlům, je nemilosrdně odstraněn. Mitch musí nasadit vše, co má (včetně pomoci milující manželky), aby se pokusil vyhrát v téhle nebezpečné hře zpět svůj život.   

Záběry z filmu Firma s Tomem Cruisem a Hugh Hackmanem
Autor: 20th Paramount Pictures Záběry z filmu Firma s Tomem Cruisem a Hugh Hackmanem

Co jste možná o filmu Firma netušili…

  • 23 dní v kinech stačilo snímku k tomu, aby si jen v USA vydělal 100 milionů dolarů. Celosvětově pak svým tvůrcům přinesl do pokladny 270 milionů, což je při rozpočtu 42 milionů velmi slušný zisk.
  • Snímek byl nominován na dvě zlaté sošky – v kategorii Nejlepší hudba a Nejlepší herečka ve vedlejší roli pro Holly Hunter a její ztvárnění sekretářky Tammy. Bez zajímavosti jistě není, že Holly Hunter se na obrazovce objeví dohromady jen na 5 minut a 59 sekund, což je jedno z nejkratších účinkování, které si kdy vysloužilo nominaci na Oscara. Je ve 20 scénách a v každé je v záběru průměrně 18 sekund.
Záběry z filmu Firma s Tomem Cruisem
Autor: Paramount Pictures Záběry z filmu Firma s Tomem Cruisem
  • Oba hlavní herci – Tom Cruise i Gene Hackman – měli ve smlouvě podmínku, že jejich jména budou v titulcích snímku uvedena před jménem filmu. Tom Cruise tam měl navíc jasně specifikováno, že jeho jméno bude před názvem snímku jediné. Gene Hackman nakonec ustoupil, nechal své jméno ze všech promo materiálů vymazat a většině diváků tak uchystal velké překvapení v den premiéry. Na začátku snímku jde Hackmanovo jméno po Cruisově, ale před jménem filmu.
Záběry z filmu Firma s Tomem Cruisem
Autor: Paramount Pictures Záběry z filmu Firma s Tomem Cruisem
  • V roce 1993 byly na filmové plátno převedeny celkem dva Grishamovy romány: Firma a Případ PelikánJulií Roberts a Denzelem Washingtonem.
  • Původně Sydney Pollack chtěl, aby měl Mitch (Tom Cruise) románek se starší kolegyní, kterou měla hrát Meryl Streep. Z této zápletky však nakonec sešlo.

Režie: Sydney Pollack 
Předloha: John Grisham (kniha) 
Scénář: Robert Towne, David Rayfiel, David Rabe 
Kamera: James Seale 
Hudba: Dave Grusin, Alessandro Marcello 
Hrají: Tom Cruise, Jeanne Tripplehorn, Gene Hackman, Hal Holbrook, Terry Kinney, Wilford Brimley
Rok uvedení: 1993

reklama

reklama