Poznáte nejslavnější výkřik v dějinách? Slyšeli jste ho nejen v Hvězdných válkách

Pod názvem Wilhelmův výkřik se skrývá slavný zvuk, který byl použit ve stovkách filmů. V kolika si ho dokážete všimnout?
Hrdinové Hvězdných válek donutili mnoho svých nepřátel k Wilhelmově výkřiku.
Hrdinové Hvězdných válek donutili mnoho svých nepřátel k Wilhelmově výkřiku.
20th Century Fox

reklama

Napadlo vás někdy, jak složité je vytváření zvuků pro filmy? Každé zavrzání dveří, žbluňknutí do vody, poryv větru… Filmaři by se museli zbláznit, kdyby pro každý nový film nahrávali zvuky, jež byly už mnohokrát použity. Proto se využívají audiobanky, v nichž si můžete téměř libovolný zvuk stáhnout. Problém nastává ve chvíli, kdy se nějaký nahraný zvuk dočká tak masivní popularity, až si toho začne všímat i řadový divák. V tu chvíli je filmové kouzlo ztraceno. A právě to je případ tzv. Wilhelmova výkřiku (v originále Wilhelm scream).

Tento zvuk byl poprvé nahrán pro western Distant Drums z roku 1951, v němž jedna z figur vydala smrtelný výkřik poté, co na ni zaútočil aligátor. Známějšího použití se dočkal o dva roky později, a to v dalším westernu The Charge at Feather River, kde za tohoto řevu zemřela postava vojína Wilhelma. Ta následně dala tomuto zvuku jméno, přestože jeho autorem je pravděpodobně herec a zpěvák Sheb Wooley.

Potud by to nebyl kdovíjak zajímavý příběh, kdyby do něj nevstoupila jedna z nejslavnějších značek v dějinách filmu. Zvukař Ben Burtt pracoval na Hvězdných válkách a po bezmála čtvrt století tento zapadlý zvuk oprášil. Použil ho v původních Hvězdných válkách a následně i v každém pokračování; a totéž platilo i pro další filmy, v nichž Burtt dělal zvukaře – jmenovat můžeme třeba série o Indiana Jonesovi.

Díky tomu se Wilhelmův výkřik dostal do všeobecného popkulturního povědomí a třeba série Hvězdných válek se držel až do sedmé epizody Síla se probouzí z roku 2015. Zvuk byl využit v několik stovkách snímků, občas z důvodů lenosti (když zvukaři sáhli prostě po prvním nabízeném zvuku pro danou situaci), obvykle však jako odkaz či parodie na Hvězdné války. Pokud tedy ve filmu uvidíte, že nějaká postava umírá, padá či se jí prostě přihodila libovolná bolestivá událost, zkuste nastražit uši; třeba uslyšíte právě slavný Wilhelmův výkřik.

reklama

reklama