Vrchní, prchni! Proč vystřihli Menšíka, Brodského, Bohdalovou a další legendy?

Slavná komedie Vrchní, prchni! měla původně vypadat úplně jinak. Zasáhla však komunistická zvůle a výsledek se od záměru celkem liší – ovšem jistě ne k horšímu.
Josef Abrhám v hlavní roli filmu Vrchní, prchni!
Josef Abrhám v hlavní roli filmu Vrchní, prchni!
Filmové studio Barrandov

reklama

Tandem Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak opět nezklamal a natočil komedii, která diváky baví už čtyřicet let. Jak už to tak bývá, jejich představa o filmu však původně byla úplně jiná. Do filmu počítali s plejádou těch největších hereckých hvězd. Vladimír Menšík, Radoslav Brzbohatý, Vlastimil Brodský, Jiří Suchý, Jiřina Bohdalová, Jana Brejchová – ti všichni se měli v jedné společné scéně objevit. Dokonce i natočili desítky záběrů, nakonec ale zcela zbytečně.

Komedii Vrchní, prchni! si můžete přehrát v iPrima Videopůjčovně:

Tehdejší ústřední dramaturg Filmového studia Barrandov Ludvík Toman je totiž kvůli zákazu Jiřího Suchého všechny nechal bez milosti vystřihnout. „Jednalo se o scénu, kdy Dalibor Vrána zavítal do divadelního klubu s myšlenkou, že tučně zkasíruje přítomné umělce. Překvapení herci mu ale odmítli zaplatit, neboť jsou zvyklí, že útrata se jim připisuje na účet. Je škoda, že jsme ji nakonec neprosadili,“ litoval ještě po letech Smoljak. 

Spory kolem vrchního

Tvůrci neměli ani jasno v tom, koho obsadit do hlavní role. Svěrák prosazoval Petra Nárožného, pro kterého měl připraven i speciální dialog. Jako inženýr Králík se měl od souseda Pařízka dočkat věty: „Celej pan Vrána. Postava, obličej, pleš. Navlas! Navlas!“ Smoljak byl ale zásadně proti. „Nárožný tehdy vystupoval v trojici se Šimkem a Sobotou v rolích, jak sám říkal, blbého vzteklouna. Já měl o Daliborovi Vránovi úplně jinou představu, kterou splňoval pouze Josef Abrhám. Nechtěl jsem humor na první pohled, chtěl jsem činoherce, který tam ten vtip dostane jemněji,“ zavzpomínal Smoljak.

Hádali se pomalu do krve a každý si stál za svým. Nakonec to byl Svěrák, který ustoupil, ale dal si podmínku. Nárožnému, který se už na roli velmi těšil, musel nepříjemnou novinu oznámit Smoljak. „Mohl jsem mu stokrát říkat, proč to dělám a co tím sleduji, trpkost v Petrovi už ale trochu zůstala,“ prozradil režisér a scenárista. 

Ožehavá témata

Když se Dagmar Patrasová dozvěděla, že ve slavné sprchovací scéně bude muset svléknout úplně všechno, vymyslela si lest. Smoljakovi nakukala, že si kalhotky musí nechat, neboť má zrovna své dny. „A já to respektoval. Teprve později mi bylo jinými vysvětleno, že scéna šla natočit i v takové situaci bez kalhotek. Škoda, že jsem si nedupl. Bez kalhotek by ta scéna byla mnohem lepší,“ uvedl s tím, že celý tento záběr byl natočen na jeden pokus. „Přestože jsem kompletní scénář napsal já, tohle bylo do detailu nápadem Ládi,“ připomněl s úsměvem Zdeněk Svěrák, kterého k námětu filmu inspiroval sám život.

Po jednom představení Cimrmanů v pražské Malostranské besedě si zašel do vedlejší hospody na jídlo. Měl na sobě tmavý oblek s motýlkem. Jen co vešel dovnitř, zvedlo se naráz několik rukou s poznámkami typu: „No to je dost! Tady se člověk placení nedočká! Pane vrchní, platím!“ Překvapený herec se snažil přítomné hosty ujistit, že není pingl a že se jedná o omyl, byť podvědomě zalitoval, že nemá povahu podvodníka, protože by na takové situaci mohl pěkně vydělat. Nikoho sice ten večer nezkasíroval, ale v hlavě se mu urodil scénář na jednu z nejúspěšnějších českých komedií.

reklama

reklama