Kvůli filmu Vrah skrývá tvář sloužil Radek Brzobohatý směny se skutečnou mordpartou

Ano, tomu se říká herecká obětavost. Oblíbený Radek Brzobohatý strávil několik nocí s opravdovými kriminalisty na jejich nebezpečných výjezdech - to vše kvůli skvělé detektivce Vrah skrývá tvář.
Radek Brzobohatý a Rudolf Hrušínský v kriminálce Vrah skrývá tvář.
Radek Brzobohatý a Rudolf Hrušínský v kriminálce Vrah skrývá tvář.
Filmové studio Barrandov

reklama

Film je inspirován skutečným případem sériového vraha Václava Mrázka, který byl v roce 1957 odsouzen k trestu smrti za celkem sto padesát deliktů, mezi nimiž bylo i sedm chladnokrevných vražd. Přijmout roli v této detektivce tedy pro herce nebylo jen tak.

Těžká příprava

Hlavní představitelé museli předem počítat, že příprava zabere několik týdnů až měsíců. Na pokyn rázného režiséra Petra Schulhoffa totiž museli inspiraci pro své postavy sbírat přímo v terénu. „Abych získal větší přehled, zajistili mě, že jsem několik nocí trávil s pražskou mordpartou a absolvoval s nimi celé jejich služby a výjezdy,“ prozradil Radek Brzobohatý, který ztvárnil nadporučíka SNB Vargu.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vrah skrývá tvář - upoutávka

Byla to pro něj hodně drsná škola. Přestože byl od přírody tvrďák, to, co na vlastní oči viděl, mu hnulo žaludkem. „Každý den jezdit k takovým ošklivostem, mrtvolám, otřesným případům, to člověka poznamená. Nedělalo mi to vůbec dobře. Klobouk dolů před kriminalisty, mají můj obdiv. Oni to i v těch nejtěžších chvílích brali úplně v klidu, nechyběl jim nadhled a humor. Já bych tuto práci dělat nemohl,“ svěřil se později. S některými členy mordparty se dokonce skamarádil a zůstal s nimi v kontaktu. „Kluci mi dali spoustu cenných rad a vůbec byli úžasní. V Evropě patřili ke špičce, byla to elita. Tenkrát měli velké procento vyšetřených případů,“ poznamenal herec.

Psychiatrův štěk

A na závěr jedna zajímavost. Ve filmu si jednu z rolí střihl i známý psychiatr Miroslav Plzák. Pozadí jeho angažmá je úsměvné. „Režisér Schulhoff byl můj pacient, léčil se u mě. Obstarával jsem mu ze zahraničí ty nejlepší léky, které tu nebyly k mání, což samozřejmě něco stálo. Ale on byl tak trochu kolenovrt. Než aby mi za to něco zaplatil, tak mě jako protislužbu prostě obsadil do své detektivky,“ zavzpomínal s úsměvem Plzák.

Text: David Laštovka

reklama

reklama