Vin Diesel vs. Steve McQueen: 5 nejlepších filmových řidičů

Dupněte na plyn a vydejte se s námi mezi volantové umělce. V pátek vysíláme klasiku Bullittův případ. Ve 20.00 na Prima MAX.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Bullittův případ - upoutávka

reklama

Na tom, co je pod kapotou, jistě záleží, protože s velorexem asi solidní filmovou honičku nenatočíte. Každé automobilové pronásledování je ale jenom tak dobré, jak kvalitní jsou i báječní muži (či ženy) sedící za volantem. 

Při příležitosti pátečního snímku Bullittův případ, kdy policista Steve McQueen má za úkol hlídat důležitého svědka, což se mu ale nepodaří a na vlastní pěst začne pátrat po jeho vrahovi, jsme si vzpomněli na pětici nejlepších borců, bez jejichž silniční magie by byly dějiny kinematografie poloviční!

5) Frank Martin (Kurýr)

Televizní Kurýr by nikdy nevznikl, kdyby mu před více než dekádou nevtiskla ducha první inkarnace s jedinečnou tváří Jasona Stathama. Jeho nezničitelná fazona a mužná holohlava sice byly na plátně nejvíce, i Frankovy silniční kotrmelce však platily za vydatnou potěchu. Filmový Kurýr navíc zvládl překvapit jak kaskadéřinou na vozovce, tak i bitkami mimo ni.

Frank Martin
Autor: Europa Corp. Frank Martin

4) Bluesovic bratři (Bratři Bluesovi)

Vedle francouzské komedie Taxi Taxi (kterou ale v přehledu nemůžeme počítat, protože nás tvář jejího hrdiny dodnes straší ve snech) jsou Bratři Bluesovi výjimečným spojením akčního, na auta vysazeného filmu a komedie. V případě filmu z 80. let dokonce hudební komedie! Tenhle netradiční muzikál s mladým Danem Aykroydem a baterií známých tváří (Twiggy, Ray Charles, Carrie "Princezna Leia" Fisher!) však hýří i šíleně překombinovanými a dlouhými honičkami, v nichž vynikne talent ústřední dvojce. Takovýhle mix žánrů a kvalit se jen tak nevidí!

Bratři Bluesovi
Autor: Universal Studios Bratři Bluesovi

3) Řidič (Drive)

Asi není pochyb o tom, že to nepojmenovaný antihrdina Drive s auty umí. Jeho postava chlapáka, u něhož se diváci dodnes přou, jestli byl autista, psychopat, autistický psychopat nebo se mu prostě nechtělo nic říkat, však patří do kategorie "realistických" řidičů – pán z Drive tak umí řídit, protože se jinak živí jako kaskadér, jeho eskapády navíc nejsou digitálně dokreslené a po mnoha letech filmových honiček, ve kterých by se řidiči neobešli bez pomoci počítačů (sorry, hrdinové Rychle a zběsile), tak naštěstí působí zase jednou autenticky.

Řidič
Autor: BoldFilms Řidič

2) Dominic Toretto (Rychle a zběsile)

I přes diskutabilní silniční kvality postaviček ze série Rychle a zběsile (házet je po bok skutečných řidičů by bylo asi tak fér, jako srovnávat triky Davida Copperfielda s kreacemi Gandalfa) nelze některým z nich upřít, že alespoň rámcově stojí na světlé straně řidičského umění. A protože si jméno postavy Paula Walkera už stejně nikdo nepamatuje a Vinu Dieselovi to stejně vždycky seklo více, padla volba symbolického zástupce všech zdejších řidičů a řidiček právě na něj.

Dominic Toretto
Autor: Universal Studios Dominic Toretto

1) Frank Bullitt (Bullittův případ)

Vítěz ale může být jenom jeden a nešlo zvolit nikoho menšího než Franka Bullitta s fazonou rebelantského Steva McQueena. Důvod je nasnadě – Bullitt byl první film, který s ideou moderní filmové honičky vůbec přišel. Před ním se podobné scény omezovaly na vcelku statické nuďárny, popřípadě šíleně riskantní kousky komiků z dob grotesky, v nichž ale šlo více o cirkusácký strach z ohrožení než o estetiku míjejících se bouráků. Bullitt byl zlomem, který navždy ovlivnil celou formu filmových honiček. A proto zůstává i jejich králem. Ostatně, ne nadarmo nese hrdina Kurýra právě křesní jméno Frank...

Frank Bullitt
Autor: Warner Bros. Frank Bullitt

Film Bullitův případ si nenechte ujít v pátek ve 20.00 na Prima MAX.

Režie: Peter Yates 
Předloha: Robert L. Fish (kniha) 
Scénář: Harry Kleiner, Alan Trustman 
Kamera: William A. Fraker 
Hudba: Lalo Schifrin 
Hrají: Steve McQueen, Robert Vaughn, Jacqueline Bisset, Don Gordon, Robert Duvall, Simon Oakland, Norman Fell, Georg Stanford Brown, Carl Reindel, Felice Orlandi
Rok uvedení: 1968

reklama

reklama