Vím, že jsi vrah: V drsné detektivce si zahrál slavný režisér a rady udělil i sexuolog

Možná bude pro řadu diváků překvapením, že si dnes uznávaný televizní režisér Jiří Adamec v roce 1971 střihl jako svůj herecký debut postavu psychicky vyšinutého trojnásobného vraha! Zahrál si ho v detektivce Petra Schulhoffa Vím, že jsi vrah.
Eduard Cupák a Radoslav Brzobohatý v kriminálce Vím, že jsi vrah.
Eduard Cupák a Radoslav Brzobohatý v kriminálce Vím, že jsi vrah.
Filmové studio Barrandov

reklama

Ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX uvidíte první hereckou roli režiséra Jiřího Adamce. To ovšem není zdaleka jediné překvapení, které na vás čeká v detektivce Vím, že jsi vrah. Roli poručíka Zemana, který dostane za úkol vypátrat vraha nejprve jedné, posléze tří žen, dostal netypicky Eduard Cupák, jenž byl do té doby známý především svými romantickými hrdiny ve filmech Měsíc nad řekou, Stříbrný vítr či Labakan. Jako parťák je mu přidělen podporučík Suchánek v podání Jaroslava Moučky.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Vím, že jsi vrah - upoutávka

Nesourodější dvojici by snad už mezi našimi herci nešlo dát dohromady, ale právě to byl režisérův záměr. Nesourodě totiž mají působit i při práci. Moučkův Suchánek je starší, zkušený policajt, který působí zdánlivě přihlouple, poznámky si dělá ledabyle na pivní tácky a obaly od hermelínu, ale svého intelektuálského kolegu kolikrát trumfne díky bohatým životním zkušenostem.

Partnerská nevěra a promiskuita

Režisér Schulhoff vystavěl zápletku na chorobné žárlivosti a předvedl propletenec milostných vztahů, partnerské nevěry a promiskuity, což z dnešního pohledu nemusí působit až tak výjimečně. V době, kdy film vznikl, oficiální propaganda ale hlásala teze o socialistické morálce, podle níž se v tomto příběhu neřídil prakticky nikdo.

Ani postava lékaře dr. Simona v podání Radoslava Brzobohatého (v té době byl ve vrcholné formě) nakonec nevyvázne bez morálního poklesku, stejně jako jeho milenka, studentka Olga (hrála ji zajímavá Marie Málková, kterou známe především jako divadelní herečku), jež má nepřímý podíl na smrti dvou žen.

Záběry z filmu Vím, že jsi vrah
Autor: archiv: Filmové studio Barrandov Záběry z filmu Vím, že jsi vrah

Detektivku Vím, že jsi vrah ovládly brunetky

Režisér se rozhodl pro tento film angažovat pouze brunety anebo jim alespoň přidělil tmavé paruky jako v případě Jaroslavy Obermaierové. Tmavovlasá je tady i Alena Vránová, kterou známe jako Pyšnou princeznu se světlými vlasy. V detektivce si zahrálo i jedno pražské kadeřnictví, v němž pracovala Drahomíra Fialková. Tato herečka, manželka komediálního herce Jiřího Líra, se ve filmu objevovala sporadicky, tak ji tady v krátkém dialogu s vyšetřovatelem Zemanem zkuste neprošvihnout.

Ctitelé detektivního žánru režiséru Schulhoffovi vyčítají, že hned na počátku divákům odhalí, kdo je vrah, kdežto kriminalistům to trvá celých 98 minut, a nebýt toho, že starý Zach (v podání výborného Oty Sklenčky) „uklidí“ svého psychopatického syna do blázince, nikdy by snad k jeho usvědčení nedošlo.

Záběry z filmu Vím, že jsi vrah
Autor: archiv: Filmové studio Barrandov Záběry z filmu Vím, že jsi vrah

Režisérovi radil známý sexuolog

Jako odborný poradce je v detektivce Vím, že jsi vrah uveden známý sexuolog a psychiatr dr. Miroslav Plzák. Sám napsal řadu knih o žárlivosti a jejích zhoubných účincích na partnerské vztahy a tady mohl své zkušenosti uplatnit naplno. Psychopatický vrah si vraždami řešil žárlivý, až nenávistný poměr k ženám, který se zrodil už v jeho dětství, když zažil rozchod rodičů a milostné pletky svého otce.

Film diváky nijak nešetří – zobrazuje detailní záběry na zabíjení obětí. Jednou z nich byla Eva Simonová v podání Aleny Vránové, která si po natáčení stěžovala, že ji Jiří Adamec topil a škrtil ve vaně tak důkladně, že to málem nepřežila. Je vidět, že svůj debut bral skutečně zodpovědně…

Režie: Petr Schulhoff
Scénář: Petr Schulhoff
Kamera: Jiří Vojta
Hudba: Pavel Blatný
Hrají: Eduard Cupák, Jaroslav Moučka, Marie Málková, Alena Vránová, Radoslav Brzobohatý, Ota Sklenčka, Jiří Adamec, Jan Přeučil, Zdeněk Ornest, Jaroslava Obermaierová, Miloš Willig, Věra Tichánková
Rok výroby: 1971

Detektivku Vím, že jsi vrah uvidíte ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!