V pravé poledne. Sám proti přesile

Čtyřmi Oscary se pyšní tento snímek z roku 1952, kde si po boku Garyho Coopera zahrála i budoucí manželka monackého knížete Grace Kelly. Jeden z nejznámějších počinů režiséra Freda Zinnemanna si nenechte ujít v pátek ve 20.00 na Prima MAX.
Záběry z filmu V pravé poledne
Záběry z filmu V pravé poledne
United Artists

reklama

Šerif Will Kane (Gary Cooper) se právě oženil s krásnou Amy (Grace Kelly) a jelikož mu končí šerifská smlouva, chystá se z města odjet. Jeho plány však zkříží zpráva, že na místní železniční stanici právě vystoupila trojice nebezpečných mužů. Ti tu čekají na svého kumpána, násilníka a vraha Franka Millera, který má přijet posledním vlakem.

Millera, který městečko dlouhé roky terorizoval, poslal Kane před časem do vězení, ale soud mu polovinu trestu prominul. Miller se teď vrací, aby se Kaneovi, ale i všem jeho obyvatelům pomstil.

Záběry z filmu V pravé poledne
Autor: United Artists Záběry z filmu V pravé poledne

Šerif marně shání pomoc. Všichni jeho přátelé a známí se k němu otočí zády – ať už z vypočítavosti, či ze strachu. Nakonec se tedy musí banditům postavit sám.

Možná jste o filmu V pravé poledne netušili, že…

  • V době natáčení nebyl Gary Cooper v dobré fyzické kondici. Sužovaly ho bolesti žaludku, které mu způsobovaly žaludeční vředy. Jeho stav se do značné míry odrážel i v jeho tváři, který kritika mylně připisovala roli a Cooperově skvělému hereckému výkonu. 
    Záběry z filmu V pravé poledne
    Autor: United Artists Záběry z filmu V pravé poledne
  • Zlatými soškami Oscarů byli nakonec oceněni Gary Cooper za nejlepší herecký výkon v hlavní roli, dvě si odnesl Dimitri Tiomkin za nejlepší hudbu a původní píseň a poslední putovala Elmu Williamsovi za střih. Kromě toho byl snímek nominován ještě v kategorii nejlepší film, nejlepší adaptovaný scénář a nejlepší režie.
  • Ačkoli se jedná o pravděpodobně nejznámější film Freda Zinnemanna, slavný režisér si za něj cenu Oscara bohužel neodnesl. Tu získal v roce 1953 John Ford s romantickou komedií Tichý muž. Zinneman natočil za svůj život více než dvacet celovečerních filmů, za které posbíral 4 zlaté sošky. Přelomovým snímkem pro něj ale byl V pravé poledne.  
  • V roce 1980 byl natočen druhý díl snímku s názvem V pravé poledne 2 a podtitulem Kaneův návrat. Barevný remake jedničky pak vyšel v roce 2000.   

reklama

reklama