V pravé poledne: Gary Cooper při natáčení bolestivě trpěl. Proč mu režisér nepomohl?

Western V pravé poledne je ve svém žánru unikátem. Více než na přestřelky totiž sází na psychologii hlavní postavy a nekompromisně ubíhající čas.
Gary Cooper a Grace Kelly v jednom z nejunikátnějších hollywoodských westernů V pravé poledne.
Gary Cooper a Grace Kelly v jednom z nejunikátnějších hollywoodských westernů V pravé poledne.
Stanley Kramer Productions

reklama

V pátek od 20.00 na Prima MAX budou kolty proklatě nízko. Dobrodružný snímek V pravé poledne, který byl prvním westernem uvedeným v našich kinech po roce 1948, rozhodně stojí za to vidět. Podle Amerického filmového institutu se jedná o druhý nejlepší western světa a 27. nejlepší film všech dob.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

V pravé poledne - upoutávka

Bolest jako hnací motor

Snímek natočil režisér Fred Zinnemann, který od začátku řešil peripetie s hereckým obsazením. Hlavní roli šerifa Willa odmítli Gregory Peck, Charlton Heston i Marlon Brando. Přijal ji až Gary Cooper. Přestože mu už tehdy táhlo na padesát let, na pokyn režiséra se pro svou roli téměř nelíčil. K přesvědčivosti jeho výkonu paradoxně přispěla i nemoc, kterou si procházel. Měl prasklý žaludeční vřed.

„Když jsem viděl, jak měl strhanou tvář, jak se snaží potlačovat svou bolest, to byly věci, které jsem chtěl v obraze mít. Bylo to fascinující,“ popsal v jednom z rozhovorů Zinnemann, který už od začátku tušil, že točí něco výjimečného. „Na filmu jsou nejdůležitější tři kategorie: scénář, scénář a zase scénář. Tato látka byla vynikající,“ dodal režisér. Díky jeho pedantskému přístupu se 400 záběrů podařilo natočit během pouhých čtyř týdnů.

Western v Bílém domě

Film si získal pověst westernu pro lidi, kteří nemají rádi western, neboť v něm chybějí klasické střílečky. Jeho velkým fanouškem byl i bývalý americký prezident Bill Clinton, který, jak sám prozradil, ho během svého osmiletého působení v nejvyšší funkci viděl celkem sedmnáctkrát.

Western V pravé poledne uvidíte v pátek od 20.00 na Prima MAX.

reklama

reklama