Útěk v řetězech, který znamená vysvobození

Nesmírně sugestivní, oskarový snímek nezávislého amerického producenta a režiséra Stanleyho Kramera ani po více než půl století neztrácí nic ze své zábavnosti a působivosti. Nenechte si ujít tuto černobílou perlu kinematografieve ve úterý ve 22.15 na Prima MAX. A máme pro vás původní skvělý dabing s Janem Třískou v hlavní roli.
Útěk v řetězech 5
Útěk v řetězech 5

reklama

Tonyho Curtise známe asi všichni lépe ze snímku Někdo to rád horké, ale až ho uvidíte tady v roli trestance, možná změníte názor na svůj nejoblíbenější film s ním. A Sidney Poitier ten je prostě skvělý vždycky. 

Útěk v řetězech 2
Útěk v řetězech 2

Původní skvostný dabing z roku 1965. Česká televize na něj z neznámých důvodů zapomněla a v roce 2006 si vyrobila nový. V hlavních rolích původního historického dabingu uslyšíte přední české herce Jana Třísku a Vladimíra Brabce, dále Libuši Švormovou, Otakara Brouska st., Jiřího Holého, Jiřího Brudera, Ota Sklenčka.

Ano, úspěch tohoto filmu stojí z velké míry na vynikajících hereckých výkonech ústřední dvojice, ale ty by samy o sobě bez půvabné zápletky, Oskarem ověnčeného scénáře a zručné režie film do takových výšin nevytáhly.

Nejdříve nesmiřitelní, později nerozluční. Snímek vypráví příběh dvou trestanců – bělocha Jokera (Curtis) a černocha Noaha (Poitier), kteří spoutaní okovy prchají před zákonem. Příběh o přátelství dvou mužů, které překlene propast rasových předsudků a z původní nenávisti se promění v něco tak hluboce lidského, že se dojetí prostě neubráníte.

Útěk v řetězech 4
Útěk v řetězech 4

Možná jste nevěděli, že...

  • V době uvedení snímku v roce 1958 byl rasismus skutečným problémem a to zdaleka ne jen v jižních státech USA. Hlavní roli bílého vězně měl například hrát Robert Mitchum, ale odmítl s odůvodněním, že je nevěrohodné, aby k sobě byli připoutáni vězni jiné rasy. Tony Curtis, který roli nakonec získal, se zase musel osobně zasadit o to, aby se jméno Sidneyho Poitiera objevilo na filmových plakátech hned vedle jeho a aby dostal honorář v plné výši.
  • Technický poradce filmu nesměl být uveden v titulcích, poněvadž se jednalo o skutečného uprchlého vězně, který byl stále na útěku.
  • Film získal zlatou sošku za kameru a původní scénář, nominovaný byl ale ještě v dalších šesti kategoriích (nejlepší snímek, režie, herec v hlavní roli – zde byli nominováni oba Curtis i Poitier, herec ve vedlejší roli, herečka ve vedlejší roli a střih).
Útěk v řetězech 1
Útěk v řetězech 1

Pár chybiček, co se vloudilo...

  • Dvakrát se ve filmu stane, že hlavní hrdinové spadnou do vody či bláta, vynoří se celí zmáchaní a přesto se nějakým zázrakem vytasí se suchou krabičkou cigaret a sirkami.
  • Ani maskéři se s nějakými detaily moc nepárali. Špína a bláto v obličejích obou mužů se objevuje a mizí dosti nahodile a často zcela v rozporu s tím, co se děje na obrazovce. To samé se týká i ušpinění jejich oblečení.
  • Když oba vězně strhne řeka, všimněte si muže v horní části záběru, který herce pozoruje, ale do příběhu očividně nepatří. 
  • Je s podivem, že policistům pronásledujícím uprchlíky rostou vousy mnohem rychleji než ústřední dvojici. Ta, přesto že je na útěku mnohem delší dobu, je vždy perfektně oholená.

reklama

reklama