Top Gun: Sázka na neznámého Toma Cruise se vyplatila. Jak moc mluvil Pentagon do scénáře?

Ikonický akčňák Top Gun nabídl vedle strhujících scén leteckých soubojů i romantiku, podvratně vykreslené chlapáctví a dvousečnou podobu americké armády.
Výběr nejlepších filmů s leteckými souboji potvrzuje i Tom Cruise
Výběr nejlepších filmů s leteckými souboji potvrzuje i Tom Cruise
Paramount Pictures / Buena Vista Pictures

reklama

V úterý od 20:00 na Prima MAX uvidíte jeden veleúspěšný let do výšin. Po uvedení filmu Top Gun do kin v roce 1986 dosáhl čistý zisk neuvěřitelných 350 milionů dolarů. Akční romantika z prostředí námořního letectva se stala světovým trhákem, s čímž před natáčením počítal málokdo. Například slavná metalová kapela Judas Priest nedala souhlas k užití jejich písně, neboť se obávala, že to bude propadák. A nutno dodat, že se jim nelze divit. 

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Top Gun - upoutávka

Scénář podle Pentagonu

Zpočátku to totiž skutečně vypadalo, že se bude jednat o americkou vojenskou agitku, která nikoho příliš neosloví. Filmaři museli při realizaci úzce spolupracovat s ministerstvem obrany, které se podílelo i na financování celého projektu. Pentagon mluvil do scénáře a tlačil na to, aby námořní letectvo USA bylo vylíčeno v co nejlepším světle.

„My jsme ale dbali především na příběh a lidskost,“ prozradil režisér Tony Scott, který do hlavní role obsadil do té doby nepříliš známého, tehdy čtyřiadvacetiletého Toma Cruise.

Úspěšná spolupráce

Přestože některá média spekulovala o tom, že před ním byli osloveni například Jim Carrey, Sean Penn nebo Patrick Swayze, podle režiséra to nebyla pravda. Cruise mu osobně doporučil osvědčený producentský tandem Simpson-Bruckheimer. „Tom měl obrovské charisma, okamžitě mě zaujal a nebylo co řešit. Spolupráce s ním byla velmi tvárná a inspirující,“ pochvaloval si Tony Scott.

Přestože byl film mega úspěšný, elitní škola Top Gun si k němu vyvinula odpor. Dokonce se traduje historka, že pokud některý z pilotů ve vzduchu ocituje hlášku, která ve filmu zazněla, nemine ho pokuta ve výši pěti dolarů!

Slavné akční drama Top Gun uvidíte v úterý od 20:00 na Prima MAX.

reklama

reklama