Teče tudy řeka. Tady jdou všechny trable stranou

Třetí režisérský počin Roberta Redforda se nese v lehce nostalgickém duchu. Představte si: malebným údolím se vine průzračná řeka, vzduchem sviští vlasce a mužům s rybářskými pruty se blahem podlamují kolena. Snímek oceněný Oscarem za nádhernou kameru si určitě pusťte v sobotu ve 20.00 na Prima MAX!
Záběry z filmu Teče tudy řeka s Robertem Redfordem a Bradem Pittem
Záběry z filmu Teče tudy řeka s Robertem Redfordem a Bradem Pittem
Columbia/Sony

reklama

Po Obyčejných lidech a u nás neuvedeném snímku The Milagro Beanfield War (1988, Fazolová válka v Milagru) natočil Robert Redford malebné drama Teče tudy  řeka (1992). Podkladem se mu stala stejnojmenná autobiografická kniha Normana Macleana, v níž se autor vrací do dob svého dětsví a mládí, jež prožil v malém montanském městečku Missoula (což je mimochodem rodiště slavného filmového režiséra Davida Lynche).

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Teče tudy řeka - upoutávka

Aktivní ochránce přírody Robert Redford příběh vystavěl hlavně na nedotčenosti horského kraje, citlivé rekonstrukci amerického venkova a vystižení atmosféry starých časů. A povedlo se mu opravdu znamenitě.

Bratři Paul (Brad Pitt) a Norman (Craig Sheffer) prožívají šťastné chvíle dětství. Jejich otec, osobitý presbyteriánský kněz a vášnivý rybář je zasvěcuje do tajemství přírody, učí je vnímat krásu hor a řeky, které je obklopují. Později Norman z domova odchází na studia, a když se vrací, nachází bratra změněného: Paul pije, vede nepořádný život a zaplete se do dluhů z hazardních her.

Záběry z filmu Teče tudy řeka s Robertem Redfordem a Bradem Pittem
Autor: Columbia/Sony Záběry z filmu Teče tudy řeka s Robertem Redfordem a Bradem Pittem

Zatímco Norman nachází smysl života v budoucí profesorské práci a v lásce k hezké Jessii, Paul se rodině nenávratně ztrácí. Dávné porozumění mezi otcem a syny se nakrátko obnovuje jen u řeky. Ve vzduchu hrozí nevyřčená hrozba sklánějící se nad Paulovým osudem.

Záběry z filmu Teče tudy řeka s Robertem Redfordem a Bradem Pittem
Autor: Columbia/Sony Záběry z filmu Teče tudy řeka s Robertem Redfordem a Bradem Pittem

Co jste možná o filmu Tudy teče řeka netušili...

  • Robert Redford přemlouval autora předlohy Normana Macleana k získání práv na zfilmování jeho novely několik let!
  • Ač se možná všechny tři hlavní postavy jeví jako naprostí profíci v chytání ryb, nikdo z nich do té doby prut v ruce nedržel.
  • Herečka Edie McClurg hrající matku Neala je ve skutečnosti jen o šest let starší než její filmový syn.

Režie: Robert Redford
Scénář: Richard Friedenberg
Kamera: Philippe Rousselot
Hudba: Mark Isham
Hrají: Craig Sheffer, Brad Pitt, Tom Skerritt, Brenda Blethyn, Emily Lloyd, Stephen Shellen, Michael Cudlitz, Joseph Gordon-Levitt, Robert Redford, William Hootkins, Susan Traylor
Rok uvedení: 1992

reklama

reklama