Tchán: Drsné hádky na place! Mezi Brodským a Bláhou málem tekla krev

Lidová komedie Tchán vznikla v době tuhé normalizace, přesto nabízí hodně zábavy. I během střídmé stopáže 66 minut dokáže příběh z vesnice zaujmout.
Tchán jako Josef Bláha, takových moc není!
Tchán jako Josef Bláha, takových moc není!
Filmové studio Barrandov

reklama

Ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX uvidíte jednu vykutálenou rodinnou komedii s dvěma hvězdami v hlavních rolích. Přestože Vlastimila Brodského a Josefa Bláhu od sebe dělily pouhé čtyři roky, režisér Zdeněk Míka neváhal jednoho z nich obsadit do role dědečka a druhého do postavy jeho zetě. Dobře věděl, co dělá. Zmíněné herce totiž pojil velmi zvláštní vztah. Pokaždé, když se viděli, špičkovali se, dokázali se na krev pohádat, předháněli se v sarkastických poznámkách a kdo je neznal, musel si o nich myslet, že se bytostně nesnášejí. Opak byl ovšem pravdou.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tchán - upoutávka

Ti dva k sobě chovali nesmírnou úctu a respekt. Kočkovali se jenom na oko a brali to jako divadlo pro ostatní. A přesně to do své komedie režisér potřeboval. „Oni byli jedineční a dokonale sehraní. Byly scény, kdy improvizovali a některé památné věty vznikaly spontánně přímo na místě. Například když Brodský řekne Bláhovi: ‚Když jsi sem přišel, tak jsi měl jenom řadu zkušeností a holou prdel.‘ To ve scénáři nebylo, ale byl by hřích to tam nenechat,“ zavzpomínal režisér.

Houby a němé hraní

O něm se mimochodem tradovalo, že se během natáčení každé ráno sbalil, vyrazil na houby, nechal film točit kameramana a zpátky na plac se vracel až po obědě. Točilo se v létě, v jižních Čechách, kde se lesním porostům náramně dařilo – a on byl vášnivý houbař.

Ale zpátky k filmu. V roli babičky se představila Valérie Kaplanová, známá z Troškových komedií Slunce, seno... Přestože se objevila v řadě scén, moc toho nenamluvila. Počet vět, které ve filmu řekla, by se dal spočítat na prstech jedné ruky. Jí to ovšem naprosto vyhovovalo. „Pan režisér Míka vsadil na osm devět hereckých hvězd a zbytek obsadil námi. Byli jsme v podstatě němý komparz, který byl tedy hodně vidět, ale nebyl skoro vůbec slyšet. Což je vlastně úžasné. Nemuset se učit žádný text a ještě za to dostat pěkně zaplaceno. Ale víte, co bylo nejvtipnější? Moji dceru hrála Libuška Havelková, která byla jen o šest let mladší. Bláha s Brodským si ze mě utahovali, že jsem začala dost brzy,“ vylíčila během života s humorem herečka.

V JZD nikdo nezůstal

Děj filmu se odehrává ve vesnicích Kácov a Šafářova Lhota, které pojí velká rivalita. Ve skutečnosti se ale všechno natáčelo jen v jedné obci a sice v Chlumci poblíž Hluboké nad Vltavou. Pro tamní obyvatele šlo o velkou událost. Řada z nich si zahrála v komparzu. V praxi to fungovalo tak, že kdo měl zájem, ten natáčel. Stačilo jediné: zajít ráno do hospody, říct, že má ten den čas, a večer si na stejné místo dojít pro honorář, který činil 150 korun. Což v té době byly velmi slušné peníze, a to podle dobových svědků vyvolalo zlou krev. Místo toho, aby lidé chodili pracovat do družstva, kde byla většina z nich zaměstnána, raději šli filmovat, protože si tam vydělali víc.

Komedie se po svém uvedení do kin stala velmi úspěšná. Návštěvnost byla dokonce přes milion diváků!

Komedii Tchán uvidíte ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX.

reklama

reklama