Tajemství hradu v Karpatech: Proč místní po hercích házeli kamení?

Tajemství hradu v Karpatech patří mezi naše nejpovedenější parodie. Snímek si vzal na paškál vědecko-fantastické romány a Oldřich Lipský s Jiřím Brdečkou dokázali verneovskou atmosféru přenést na plátno skutečně brilantně.
Michal Dočolomanský a Vlastimil Brodský v Tajemném hradu v Karpatech.
Michal Dočolomanský a Vlastimil Brodský v Tajemném hradu v Karpatech.
Filmové studio Barrandov

reklama

Ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX uvidíte jednu komediální klasiku pomezí fantasy a sci-fi žánru, jejíž natáčení bylo velmi specifické. Když totiž herci natáčejí v exteriérech, obvykle je místní obyvatelé vítají s otevřenou náručí a snesli by jim modré z nebe. To ovšem neplatilo ve slovenské obci Čachtice, kde se pořizovala většina exteriérových scén pro film Tajemství hradu v Karpatech. „Od prvního dne nás tam lidé nesnášeli a házeli po nás kameny a nikdo nevěděl proč. Tohle nikdo z nás do té doby nezažil,“ zavzpomínal během svého života představitel hlavní role Michal Dočolomanský. Pravda však brzy vyšla najevo.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Tajemství hradu v Karpatech - upoutávka

Vyřešená záhada

Čachtice totiž v minulosti napálila parta podvodníků, kteří se vydávali za filmaře. Naoko tam natáčeli Bílou paní, získali si sympatie lidí a vylákali od nich nemalé množství peněz, které už ale nikdy nevrátili. „Nepopírám, že potom, co tam zažili, bylo hodně těžké získat si důvěru zpátky a přesvědčit je o tom, že my jsme skuteční herci, kteří tam opravdu točí film. Trvalo to dlouho, ale nakonec jsme renomé napravili,“ dodal herec, který si natáčení po boku zkušených hereckých bardů náramně užíval.

„Třeba pan Kopecký… I když přes den zrovna netočil, byl celý den na place, díval se a poslouchal. Když bylo potřeba, přátelsky nám vysvětlil, co a jak. Byl prostě vynikající. Po večerech pak s Rudolfem Hrušínským a Vlastimilem Brodským hrávali karty,“ prozradil Dočolomanský.

Nejasné obsazení

Natáčení ale hodně zkomplikovalo počasí. „Kvůli náladě filmu jsme potřebovali, aby bylo ošklivě. Jenže celý týden, co jsme venku natáčeli, bylo krásné slunečné počasí bez jediného mráčku. Nakonec jsme to tedy vyřešili tak, že jsme museli točit přes několik clon,“ prozradil režisér filmu Oldřich Lipský.

Ten musel před natáčením řešit otázku, komu svěří hlavní postavu hraběte Telekeho z Tölökö. Ve hře byli například Milan Lasica, Luděk Sobota nebo Oldřich Kaiser. Nakonec sáhl po Dočolomanském, kterého měl ozkoušeného z předchozího úspěšného filmu Adéla ještě nevečeřela. „Nějakou dobu mě jen tak oťukával a vedl se mnou různé rozhovory. Nemohl jsem se ale stále strefit do toho humoru, který po mně vyžadoval. Dával mi za příklad pana Fialu z filmu Limonádový Joe,“ prozradil Dočolomanský.

Stejně jako v „Adéle“, kde ho daboval František Němec, i u tohoto snímku mu jeho vlastní hlas nenechali. V tajemství hradu v Karpatech mu ho propůjčil  Ladislav Županič. „Čeština mi přitom nedělala vůbec žádný problém. Před vysokou jsem v Čechách dělal učňák – automechanika – a pochytil toho vážně dost. Pan Lipský ale říkal, že v té moji melodice hlasu se to stejně odhalí,“ pokrčil rameny původem slovenský herec.

Komedii Tajemství hradu v Karpatech uvidíte ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX nebo si ji můžete přehrát v naší videopůjčovně.

reklama

reklama