Při natáčení Světáků herci neuvěřitelně improvizovali a Jiří Sovák se omylem opil

Natáčení slavné komedie Světáci probíhalo ve stínu sovětské okupace, přesto si ho herci dokázali užít. A občas na sebe byli i hodně drsní.
Hvězdná sestava špičkové komedie Světáci.
Hvězdná sestava špičkové komedie Světáci.
Filmové studio Barrandov

reklama

Ve středu od 12.05 na Prima MAX se dočkáte tohoto satirického pokladu. Jenže natáčení komedie, která patří mezi klenoty české kinematografie, velmi ovlivnily historické události. První klapka padla krátce po srpnové okupaci sovětskými vojsky v roce 1968. Nálada byla pochmurná, nikomu do smíchu nebylo, místo tradičního vypravování vtipů, panovalo hrobové ticho. Režisér Zdeněk Podskalský cítil, že musí něco udělat, něco změnit, jinak by výsledek asi za moc nestál. Učinil proto mimořádné rozhodnutí.

Nečekaně veselé natáčení

„Svolal si nás všechny a řekl: ‚Abyste se v tom všichni cítili dobře, tak cokoliv vás napadne, tak udělejte.‘ Dal nám tedy prostor k improvizaci, což všichni velmi uvítali. Přišli jsme na jiné myšlenky, vtáhlo nás to o to víc do děje a každý něco vymýšlel. Řada hlášek vznikala přímo na místě,“ zavzpomínala během svého života herečka Jiřina Jirásková.

Nejvíce si volnost užíval Vladimír Menšík, který improvizaci miloval. Když se točila postelová scéna mezi ním a Jiřinou Bohdalovou, pokaždé přednesl takový monolog, který by cenzurou zaručeně neprošel. „Když už se kvůli němu záběr musel opakovat poněkolikáté, ozvala se naštvaná Jiřina a povídá mu: ‚Neblbni a dej to už konečně normálně. Dole čeká paní Šejbalová, která je už celá nervózní, že ještě netočí a já také spěchám.‘ Napočtvrté jel tedy podle scénáře, ale z režisérského pultu se najednou ozvalo: STOP. Bohdalová se Podskalského nechápavě ptala, proč to zastavuje, když už to konečně říká správně a Zdeněk jí odpověděl: ‚Když ti, Jiřinko, nevadí, že máš obě prsa ven, tak to tedy necháme.“ No, nakonec byla na place přece jenom legrace,“ dodala s úsměvem Jirásková. 

Opravdová slivovice

Veselou historku prozradil i pamětník natáčení, jazzový s swingový zpěvák a příležitostný herec Karel Hála. „Hrál jsem v tom filmu klavíristu. Pamatuji si, že Jirka Sovák měl zrovna období, kdy nepil. V jedné scéně však měl v restauraci s ostatními fasádníky tajně popíjet slivovici a láhev si předávat pod stolem. No a my s Vláďou Menšíkem za souhlasu režiséra Podskalského jsme tam propašovali skutečnou slivovici. I když ta scéna byla na první dobrou skvěle natočena, nechal ji schválně několikrát opakovat. Sovča nehnul brvou. Až v závěru už pořádně vlál a bar mu byl malý.“

Skvělou komedii Světáci můžete vidět ve středu od 12.05 na Prima MAX.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!