Strhující, dojemný, výjimečně vypointovaný Opus pana Hollanda

V životě je důležité nejenom brát, ale i dávat. A přesně to nám předvede Richard Dreyfuss v nádherně sentimentálním snímku o učiteli hudby, který celý život dělal něco jiného, než co ve skutečnosti plánoval. Prima MAX si nezapomeňte pustit ve středu ve 20.00.
Záběry z filmu Opus pana Hollanda
Záběry z filmu Opus pana Hollanda
Buena Vista Pictures US

reklama

Glen Holland je ambiciózní mladý skladatel hudby, který v životě nemá malé cíle. Chce se stát slavným a uznávaným umělcem, k čemuž ovšem potřebuje vlastní tvorbu. Zároveň ale musí život rodinu, a tak v roce 1964 přijme místo učitele hudby na střední škole. Myslí si, že to bude nenáročná práce, která mu dovolí věnovat se ve volném čase jeho skutečným zájmům – komponování. Místo toho se na něj ale navalí hodiny a hodiny ubíjejících pedagogických povinností a nevděčná dřina s většinou zoufale průměrnými žáky. Ke všemu se navíc přidávají problémy se synem, který je už od narození téměř hluchý.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Opus pana Hollanda - upoutávka

Holland je nucen skládání odkládat a odkládat, aby po třiceti letech zjistil, že jeho hlavním životním přínosem lidstvu nebyla žádná symfonie, ale studenti, kterým pomáhal otevírat brány světa hudby a objevovat její krásu.  

Záběry z filmu Opus pana Hollanda
Autor: Buena Vista Pictures US Záběry z filmu Opus pana Hollanda

Jeho životní cesta je dokreslována archivními záběry historických událostí, jako je válka ve Vietnamu či smrt Johna Lennona, které mu zasáhly do života a kterými autoři proložili jeho vyprávění.

Nenechte se odradit stopáží ani poněkud prostou dějovou linkou. Ač se to dá zdá neuvěřitelné, 143 minut vám ve společnosti jednoho obyčejného středoškolského učitele hudby uplyne jako nic. Velkou zásluhu na tom má pochopitelně Richard Dreyfuss, který zvládl zahrát vývoj své postavy v průběhu 30 let vpravdě mistrovsky a podal strhující výkon. Nakonec, přesvědčte se ve středu ve 20.00 na Prima MAX sami.

Záběry z filmu Opus pana Hollanda
Autor: Buena Vista Pictures US Záběry z filmu Opus pana Hollanda

Možná jste o filmu Opus pana Hollanda netušili, že…

  • Richard Dreyfuss byl za svůj výkon nominována na Oscara v kategorii Herec v hlavní roli. Po vyhlášení výsledků bylo na jeho tváři znatelné zklamání a následně na jednom večírku prohlásil, že měl smůlu, protože se k sošce úspěšně propil Nicolas Cage. Ten byl oceněn za výkon ve snímku Leaving Las Vegas.
  • Jedním z emocionálních vrcholů filmu je Lennonova písnička Beautiful Boy zpívaná samotným hercem. A nutno říct, že je zpívaná moc hezky.
  • Dreyfuss se kvůli roli Hollanda naučil základy znakové řeči. A potřeboval ji i na place, neboť všechny postavy, které jsou ve filmu neslyšící, jsou neslyšící i v reálném životě.

Režie: Stephen Herek
Scénář: Patrick Sheane Duncan
Kamera: Oliver Wood
Hudba: Michael Kamen
Hrají: Richard Dreyfuss, Glenne Headly, Jay Thomas, Olympia Dukakis, William H. Macy, Alicia Witt, Terrence Howard, Jean Louisa Kelly, Joanna Gleason, Adam Fitzhugh, Eric Michael Cole
Rok uvedení: 1995

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!