Stav obležení bude v New Yorku vyhlášen v sobotu večer

Thriller z roku 1998 s hvězdným obsazením a docela citlivým tématem, jehož tvůrci pravděpodobně vůbec netušili, jak moc aktuálním se o tři roky později stane. Nezapomeňte si zapnout Prima MAX v sobotu ve 20.00.
Záběry z filmu Stav obležení
Záběry z filmu Stav obležení
20th Century Fox

reklama

Militantní islámští teroristé rozpoutají peklo bombových útoků v New Yorku a Denzel Washington, rozumný šéf protiteroristického oddělení FBI, i Bruce Willis, despotický generál a hlavní velitel armády, tomu chtě nechtě musí čelit. Každý má ovšem své metody...

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Stav obležení - upoutávka

Útoky z 11. září 2001 pak přinesly snímku opětovnou popularitu a témata, jež se do té doby řešila pouze v jeho fiktivním scénáři, se bohužel stala smutnou realitou.

Nic to ovšem nemění na faktu, že za herecké výkony a odvahu předvést něco víc než jen klasickou akční podívanou si rozhodně zaslouží uznání.

Záběry z filmu Stav obležení
Autor: 20th Century Fox Záběry z filmu Stav obležení

Věděli jste o filmu Stav obležení, že...

  • Spoluautor scénáře Lawrence Wright se v rozhovoru pro televizní stanici CBS v roce 2007 nechal slyšet, že po svém uvedení do kin byl film komerčním propadákem. Po teroristických útocích na New York o tři roky později se ovšem stal velmi populárním a v půjčovnách se na něj psali pořadníky. Jedním z důvodů, proč při svém uvedení film příliš nezabodoval, byl podle Lawrence fakt, že američtí muslimové nebyli nadšení tím, že jsou v něm zaškatulkováni do rolí teroristů, a často před kiny stávkovali. Nakonec to se Stavem obležení z hlediska tržeb nedopadlo vůbec špatně – při rozpočtu 70 milionů dolarů vydělal celosvětově 116 milionů. 
Záběry z filmu Stav obležení
Autor: 20th Century Fox Záběry z filmu Stav obležení

Pár mušek, co se nevychytalo...

  • Při finální konfrontaci agenta Hubbarda (Washington) a generála Devereauxe (Willis) můžete za generálem zahlédnout agenta FBI Mikea Johanssena. Na tom by samo o sobě nebylo nic divného, kdyby Johanssen nebyl dříve ve filmu zabit.
  • Po výbuchu autobusu si pozorně všimněte Hubbardovy tváře. Mezi jednotlivými záběry z ní mizí a znovu se na ní objevuje krev.
  • To samé se děje Hubbardovu drinku ve scéně v restauraci, kde se setká s hlavní ženskou hrdinkou Elise.
  • Když generál Devereaux mluví v televizi o vyhlášení výjimečného stavu, činí tak za denního světla. Jeho řeč se vysílá živě na gigantické obrazovce na Times Square, které je ovšem překvapivě zahaleno do temné noci.
  • Skoro celý snímek se odehrává uprostřed zimy (všichni nosí teplé kabáty, pára jim stoupá od pusy...), při leteckém snímku Capitolu, sídla amerického kongresu, si však můžete všimnout stromů v plném květu.

reklama

reklama