Staříci jsou vtahující ódou na zapomenuté hrdiny

Strhující odysea dvou kmetů za spravedlností. Anebo jen pomstou? Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička excelují v děsivém svědectví o časech (ne)dávno minulých.
Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička jako neohrožení Staříci.
Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička jako neohrožení Staříci.
CinemArt

reklama

Melancholická road movie Staříci se zařadila po bok zábavných Vlastníků (které si u nás můžete přehrát online také) a ambiciózního Nabarveného ptáčete k nejzářivějším snímkům loňského roku. Po karlovarské premiéře zaujali Staříci navzdory náročnému tématu i v kinech. V Cenách české filmové kritiky si odnesli dokonce ocenění pro nejlepší film a za své úspěchy vděčí především kvartetu mužů, jež za tak suverénním výsledkem stojí.

Koncert herců i autorů

Před kamerou se totiž zaskvěli Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička, oba si po právu za své výkony odnesli i cenu Český lev. Hrají stárnoucí důchodce a veterány protikomunistického odboje, kteří se po letech opět potkají a společně začnou plánovat zdánlivě šílený čin – vraždu umírajícího muže, bývalého komunistického prokurátora, jenž se na nich v krutých 50. letech podepsal také. Je správné potrestat někoho za hříchy minulosti? Má mít lidová spravedlnost někdy přednost před justicí, jejíž pomyslné ruce mohou být až příliš svázané?

Tyto otázky nastolují dva muži za kamerou, Martin Dušek a Ondřej Provazník. Pro zkušené dokumentaristy představují Staříci hraný debut, jehož inspirací byla skutečná událost. Na začátku milénia totiž tuzemskými novinami oběhl článek o Pravomilu Raichlovi, skutečném bojovníkovi proti fašismu a komunismu, který se na stará kolena rozhodl zabít Karla Vaše – komunistického prokurátora, jehož hříchy z 50. let zůstaly nepotrestány. Den před plánovaným činem však jednaosmdesátiletý vojenský důstojník zemřel. To je fascinující příběh sám o sobě, Dušek s Provazníkem se ho však rozhodli posunout ještě dál – co kdyby se tomuto věčnému odbojáři podařilo jeho čin dokončit?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Staříci (FullHD Trailer)

Staříci vzbuzují otázky

Namísto jednoho hrdiny sledujeme ve filmu hned dva, na nichž je patrná rozdílná mentalita. Zatímco Schmitzerova postava emigrovala do Spojených států, Mrkvičkův charakter zůstal v Československu. Přestože je první jmenovaný upoután na invalidní vozík, překypuje životem, odhodlaností a touhou po pomstě, stává se tak hnacím motorem dua; druhý je rozvážnější, váhavější, ale díky lepšímu zdravotnímu stavu dokáže obstarat vše potřebné. Otazníky kolem oprávněnosti takto odloženého trestu však vrtají hlavou jim oběma a my do poslední chvíle nevíme, jak se s morálním dilematem popasují.

Vedle silného námětu a skvělých hereckých výkonů staví Staříci i na vtahující atmosféře, díky níž fyzicky prožíváme útrapy nekompromisního stárnutí – vidíme, jak hrdiny bolí každý pohyb a jak si i zdánlivě banální úkony žádají spoustu energie. Takovým postavám zkrátka nelze nefandit, i když divák možná nechce, aby se jim strašlivý čin podařilo dokonat. Nestanou se pak tím, vůči čemu se snaží vymezit? Nezemře společně s potrestaným prokurátorem i něco v nich? Není cena za takovou oběť přece jen příliš vysoká? Zase ty otázky…

Text: MS

reklama

reklama