Špion, který mě miloval aneb Takhle to má vypadat

Tahle bondovka má všechno, co od ní jako správného akčního filmu s neodolatelným hrdinou můžete čekat: napětí, vtip, akci, šmrnc, navíc vás potěší krásnou (na Oscara nominovanou) hudbou a množstvím originálních postav i zápletek.
Záběry z filmu Špion, který mě miloval
Záběry z filmu Špion, který mě miloval
MGM INT.

reklama

V tomto díle se Roger Moore coby neohrožený agent 007 musí utkat se šílencem, který se rozhodl zničit svět, jak ho známe. Lidstvo chce sprovodit z povrchu zemského a založit novou, nezkaženou civilizaci pod vodou, které bude vládnout ze své podvodní bašty jménem Atlantis.

Špion, který mě miloval - upoutávka
Špion, který mě miloval - upoutávka

K tomu potřebuje jediné: vyprovokovat třetí světovou válku a nechat dvě hlavní mocnosti světa, USA a Rusko, aby se navzájem zničily. A jeho plán zatím vychází. Dvě jaderné ponorky patřící Americe a Rusku záhadně zmizí z radaru a mocichtivý zlosyn se chystá vystřelit jejich atomové hlavice na Moskvu a New York. Jenže to by mu v cestě nesměl stát nejlepší agent Jejího veličenstva, James Bond! 

Zábry z filmu Špion, který mě miloval
Autor: MGM INT. Zábry z filmu Špion, který mě miloval

Ten se tentokrát musí spojit se sličnou ruskou agentkou Aňou Amasovou a postavit se jednomu z nejcharismatičtějších záporňáků, obrovskému kusu chlapa se železnými pěstmi i čelistmi.

Přidejte si k tomu úchvatné podvodní záběry, scény, ve kterých velká ponorka požírá menší ponorky, podvodní město a na Oscara nominovanou hudbu a vyjde vám klasika nad klasiky, které nelze téměř nic vytknout.

Záběry z filmu Špion, který mě miloval
Autor: MGM INT. Záběry z filmu Špion, který mě miloval

Možná jste nevěděli o filmu Špion, který mě miloval, že…

  • Roger Moore naskočil do role nesmrtelného agenta v roce 1973 snímkem Žít a nechat zemřít. Následoval Muž se zlatou zbraní (1974), Špion, který mě miloval (1977), Moonraker (1979), Jen pro tvé oči (1981), Chobotnička (1983) a Vyhlídka na vraždu (1985). Z celkem sedmi filmů, které coby 007 natočil, je tedy „Špion“ teprve třetí, čemuž odpovídá i stále svižné tempo jeho rvaček, množství akce i jejich šmrnc. Zapomenout samozřejmě nesmíme ani na pověstný Moorovům humor – ironické glosy a výtečný smysl pro sebeironii, které ale přibývajícím věkem nijak ohroženy nebyly.
  • Rozpočet snímku dělal zhruba 14 milionů dolarů. Celosvětové tržby, které film svým tvůrcům přinesl, se však vyšplhaly na více než desetinásobek – celých 185 milionů dolarů.
  • V pořadí desátá bondovka si vysloužila 3 nominace na Oscara: za nejlepší hudbu, nejlepší píseň a nejlepší výpravu. Bohužel žádná z nich se ve zlatou sošku neproměnila.
Záběry z filmu Špion, který mě miloval
Autor: MGM INT. Záběry z filmu Špion, který mě miloval

Režie: Lewis Gilbert
Předloha: Ian Fleming (kniha)
Scénář: Christopher Wood, Richard Maibaum
Kamera: Claude Renoir
Hudba: Marvin Hamlisch
Hrají: Roger Moore, Barbara Bach, Curd Jürgens, Richard Kiel, Caroline Munro, Walter Gotell, Geoffrey Keen, Bernard Lee, George Bake
Rok uvedení: 1977

reklama

reklama