Sopka: 7 důvodů, proč se vyplatí vidět katastrofickou klasiku s Tommy Lee Jonesem

Tommy Lee Jones, Anne Heche a sopka plná smrtící lávy bublající pod centrem Los Angeles – to jsou hlavní hrdinové amerického katastrofického thrilleru z roku 1997.
Záběry z filmu Sopka
Záběry z filmu Sopka
FOX Int.

reklama

V úterý od 20:00 na Prima MAX uvidíte katastrofickou klasiku, v níž bude Tommy Lee Jones zachraňovat Los Angeles před rozjívenými živly. Nabízíme hned sedm důvodů, proč se film vyplatí vidět.

1. V hlavní roli zachránce Los Angeles před ničivými proudy lávy se představí Tommy Lee Jones, což už samo o sobě napovídá, že nejde o žádnou béčkovou produkci. Jeho parťákem, vědkyní geoložkou, mu je sympatická blondýnka Anne Heche, kterou si možná pamatujete z televizního seriálu Muži na stromech, akčního snímku Šest dní, sedm nocí (tam si zahrála hlavní roli spolu s Harrisonem Fordem) nebo z romantického thrilleru Poprava (zde po boku Anne zářili Vince Vaughn a Joaquin Phoenix).

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Sopka - upoutávka

2. Pokud jste fanouškem katastrofických filmů, přijdete si na své. Tenhle se drží nad průměrem své kategorie zvláště díky atraktivnímu prostředí (sledovat lávu valící se na chatovou osadu v Posázaví by asi takové terno nebylo) i hereckým výkonům.

3. Je to oddych. I když slabé povahy může mírně vykolejit pár těžkých popálenin na začátku a arogantní šéf losangeleského metra, díky němuž skutečně jeden vlak vykolejí. Vše se však nakonec v dobré obrátí.

4. Po přečtení tohoto článku už budete vědět, jak filmaři vyrobili všechen ten šedivý popílek létající vzduchem. Nebyl to skutečný popel, ale nacupované noviny. A láva, ta byla převážně uvařená z methylcelulózy, což je sloučenina, která se běžně používá v potravinářství jako zahušťovadlo (například mléčných šejků ve fast foodech).

Záběry z filmu Sopka
Autor: FOX Int. Záběry z filmu Sopka

5. Režisér Mick Jackson je původem Brit, který se na začátku své kariéry realizoval hlavně v dokumentárních pořadech pro BBC. Po přesídlení do Hollywoodu si ale střihl takové pecky, jako byl například Osobní strážce (1992) s Whitney Houston a Kevinem Costnerem.

6. Tommy Lee Jones a Anne Heche byli v castinzích na hlavní role přesvědčivější než například Ed Harris či Gillian Anderson (agentka Scullyová), kteří se o ně rovněž ucházeli.

7. Film, který si celosvětově vydělal 122 milionů dolarů, nemůže být přece úplně o ničem.

Sopka
Sopka

I mistr tesař se občas utne...

  • Dcera hlavního hrdiny Mikea Roarka Kelly si v jednom momentu způsobí zranění na levé tváři dlouhé několik centimentrů. V závěrečné scéně však překvapivě chybí.
  • V záběru do vnitřku podzemního kanálu můžeme jasně vidět visící prorostlé kořeny stromů. Je to trochu s podivem, protože těsně předtím se tudy dvakrát prohnal ohnivý výbuch.
  • Na začátku snímku se Roark, vedoucí Úřadu krizového řízení, ptá geoložky doktorky Barnes, co to je magma. Lze si jen těžko představit, že člověk v jeho pozici by tuto otázku skutečně potřeboval klást.

Režie: Mick Jackson
Scénář: Billy Ray
Kamera: Theo van de Sande
Hudba: Alan Silvestri
Hrají: Tommy Lee Jones, Anne Heche, Gaby Hoffmann, Don Cheadle, Jacqueline Kim, Keith David, John Corbett, Michael Rispoli, John Carroll Lynch, Michael Cutt, Gareth Williams
Rok uvedení:
1997

Katastrofickou Sopku uvidíte v úterý od 20:00 na Prima MAX.

1. V hlavní roli zachránce Los Angeles před ničivými proudy lávy se představí Tomy Lee Jones, což už samo o sobě napovídá, že nejde o žádnou béčkovou produkci. Jeho parťákem, vědkyní geoložkou, mu je sympatická blondýnka Anne Heche, kterou si možná pamatujete z televizního seriálu Muži na stromech, akčního snímku Šest dní, sedm nocí (tam si zahrála hlavní roli spolu s Harrisonem Fordem) nebo z romantického thrilleru Poprava (zde po boku Anne zářili Vince Vaughn a Joaquin Phoenix).

2. Pokud jste fanouškem katastrofických filmů, přijdete si na své. Tenhle se drží nad průměrem své kategorie zvláště díky atraktivnímu prostředí (sledovat lávu valící se na chatovou osadu v Posázaví by asi takové terno nebylo) i hereckým výkonům.

3. Je to oddych. I když slabé povahy může mírně vykolejit pár těžkých popálenin na začátku a arogantní šéf losangeleského metra, díky jemuž skutečně jeden vlak vykolejí, vše se však nakonec v dobré obrátí.

4. Po přečtení této recenze, už budete vědět, jak že filmaři vyrobili všechen ten šedivý popílek létající vzduchem. Nebyl to skutečný popel, ale nacupované noviny. A láva, ta byla převážně uvařená z methylcelulózy, což je sloučenina, která se běžně používá v potravinářství jako zahušťovadlo (například mléčných šejků ve fast foodech).

5. Režisér Mick Jackson je původem Brit, který se na začátku své kariéry realizoval hlavně v dokumentárních pořadech pro BBC. Po přesídlení do Hollywoodu si ale střihl takové pecky jako byl například Osobní strážce (1992) s Whitney Houston a Kevinem Costnerem.

6. Tommy Lee Jones a Anne Heche byli v castinzích na hlavní role přesvědčivější než například Ed Harris či Gillian Anderson (agentka Scullyová), kteří se o ně rovněž ucházeli.

7. Film, který si celosvětově vydělal 122 milionů dolarů, nemůže být přece úplně o ničem.


I mistr tesař se občas utne...
- Dcera hlavního hrdiny Mikea Roarka – Kelly – si v jednom momentu způsobí zranění na levé tváři dlouhé několik centimentrů. V závěrečné scéně však překvapivě chybí.

- V záběru do vnitřku podzemního kanálu můžeme jasně vidět visící prorostlé kořeny stromů. Je to trochu s podivem, protože těsně před tím se tudy dvakrát prohnal ohnivý výbuch.

- Na začátku snímku se Roark, vedoucí Úřadu krizového řízení, ptá geoložky doktorky Barnes, co to je magma. Lze si jen těžko představit, že člověk v jeho pozici by tuto otázku skutečně potřeboval klást.


reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!