Smích se lepí na paty: Kdo vypil nejvíc grogu a proč Jiřina Bohdalová plakala?

Neprvoplánový mix dramatu a komedie z poloviny 80. let láká na oblíbené herecké tváře i jistou režii Hynka Bočana. Natáčení se však neobešlo bez komplikací, vždyť původně měl film vypadat úplně jinak – a rozhodně mnohem hůře!
Petr Čepek a Vlastimil Brodský ve filmu Smích se lepí na paty.
Petr Čepek a Vlastimil Brodský ve filmu Smích se lepí na paty.
Filmové studio Barrandov

reklama

Ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX uvidíte známý poetický film s Vlastimilem Brodským v hlavní roli – výsledek ale měl původně vypadat úplně jinak. Malebné prostředí zasněžených Krkonoš, bez kterého si dnes už snímek Smích se lepí na paty ani nedokážeme představit, se v ději nemělo vůbec objevit. „Komunisté, co seděli na Barrandově, měli v plánu věnovat se atomové válce, o které se tehdy hodně mluvilo. Takže to měl být příběh starého muže, který se rozhodne, že pro rodinu, se kterou se moc nekamarádí, postaví kryt. Fór měl být v tom, že mu to jeho desetiletý vnuk rozmlouvá, že chybějí filtry, a tudíž je bunkr nefunkční. No neuvěřitelná blbost,“ zavzpomínal režisér Hynek Bočan.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Smích se lepí na paty - upoutávka

Nezapomenutelní herci

Když od svého záměru nakonec ustoupili, spadl mu kámen ze srdce. Ze scénáře použil pouhé detaily, zbytek předělal k obrazu svému a do hlavních rolí obsadil osvědčené herce. „Už jenom vidět Brodského, Kemra a Čepka hrát mariáš byl zážitek. To máte pocit, že to tak skutečně je, že to nemůže být jinak a všechno je v nejlepším pořádku,“ prozradil režisér.

Coby partneři se ve filmu poprvé potkali Brodský s Jiřinou Bohdalovou. „Na první čtenou zkoušku jí Bróďa donesl obrovský puget růží. A to se spolu znali z divadla, kde spolu hráli snad dvacet let. Takhle krásně se k sobě chovali,“ uvedl Hynek Bočan.

Nutné zahřátí

Herečka si natáčení užívala, jen jednou měla slzy na krajíčku. To když se natáčely scény z kriminálu. „Říkala, že vzpomínala na tatínka, který byl zavřený v padesátých letech. Dolehlo to na ni. To vězeňské prostředí působilo emotivně. Ale vypořádala se s tím skvěle. Oprostila se od toho a zahrála to bravurně. Ona je neuvěřitelná profesionálka,“ prohlásil režisér.

Přestože během natáčení v exteriérech panovala tuhá zima, nikomu na place to nevadilo. Nápojem číslo jedna byl grog, který se pil po hektolitrech. Podle pamětníků toho nejvíce vypili Petr Čepek (alias hajný Fanda) a Ladislav Křiváček, který ztvárnil lesního dělníka Mirka. Těm prý nikdo nestačil. 

Komedii Smích se lepí na paty uvidíte ve čtvrtek od 20.00 na Prima MAX.

reklama

reklama