1. listopadu 2021 11:00

Slunce, seno, jahody: Kolik si vydělaly místní babičky a který herec málem zemřel?

Komediální klasika Slunce, seno, jahody patří dodnes k nejpamátnějším pracím Zdeňka Trošky. Svérázná oslava českého venkova však vznikala v hodně omezených podmínkách.

Věděli jste ale, že se jedna z nejslavnějších českých komedií málem nikdy nenatočila? Režisér Zdeněk Troška musel od začátku bojovat s vedením Barrandova, aby mu natáčení posvětilo. A byl to běh na hodně dlouhou trať. Trvalo několik let, než je dokázal přesvědčit.

Trable v rodném kraji

„Chvíli už to vypadalo skutečně beznadějně… Ale já je pořád otravoval a urgoval, až nakonec řekli: ‚Když si na to seženeš štáb a peníze, natoč si to...‘ Možná doufali, že mi tím zavřou ústa, ale já se nedal. Nezbylo mi nic jiného, než udělat film za málo peněz a jen s dvanáctičlenným štábem,“ sdělil nám Troška.

Komedii Slunce, seno, jahody uvidíte 25. prosince ve 22:15 2021 na Primě nebo si ji můžete přehrát v iPrima Videopůjčovně:

Snímek natáčel ve vesnici, kde vyrůstal a žil, tedy v jihočeských Hošticích. Doufal, že ho tam všichni přijmou s otevřenou náručí, opak byl ovšem pravdou. Týden před první klapkou si postavil hlavu místní rostlinář, který měl strach o úrodu. Byla zrovna doba sázení ječmene a přítomnost štábu mu vadila. „Několikrát denně jsem musel jít na pole a vysvětlovat, co a jak bude. On si bílými pruhy označoval místa, kde podle něj bude stát kamera, kdo kam půjde a tím omezoval štáb nejen v čase, ale i v rozsahu natáčecího prostoru. Všichni jsme byli pod dost velkým tlakem,“ prozradil režisér.

Licoměrné dámy

S nepochopením se setkal i u místních babiček, které do své komedie obsadil. „Ony samozřejmě neznaly tu strukturu, jak to ve filmu chodí... Že se ty scény točí na přeskáčku. Po několika dnech se vypravily za mojí maminkou a povídaly ji: ‚Holka, ten tvůj kluk, to je poděs. To nemá žádný děj. Ježíš, to bude strašná blbost a ostuda, uvedl s úsměvem režisér.

Honoráře, které za natáčení dostávaly, však hoštické staré dámy braly všemi deseti. Byl to pro ně zlatý důl. Jen pro představu, jejich průměrný důchod v té době činil 350 korun a ony za každý den od filmařů měly až sto dvacet korun na ruku. „Nedivte se, že druhý den už byly všechny báby seřazený na návsi na natáčení. Za ty peníze běhaly po vsi i ty, které ani nohy neměly,“ prozradil se svým typickým humorem Zdeněk Troška.

Nebezpečná nehoda

Také roli svérázného vesnického chasníka Venci Konopníka svěřil neherci. Získal ji Broněk Černý a nutno dodat, že jen díky velké souhře náhod. „Na konkurz mě vytáhl kamarád, který se na tu postavu hlásil a mermomocí ji chtěl. Já tam byl jen jako jeho doprovod a zájem jsem měl pouze o komparz, abych měl na pivo. No, a nakonec vybrali mě,“ zavzpomínal Černý, který se ani po natáčení herectví dál nevěnoval a živil se jako řidič kamionu.

Hlavní postavu Šimona Pláničky obsadil čerstvý absolvent JAMU Pavel Kikinčuk. „Šel jsem na běžný konkurz, který probíhal na Barrandově a vyšlo to. Veselých zážitků z natáčení mám celou řadu, ale jeden i takový, který mohl skončit tragicky. To když se náš barrandovský autobus, který nás vezl na plac, čelně srazil při objíždění jiného vozidla s nákladním automobilem. Někdo zakřičel, abychom se pevně drželi, tak jsem se stačil na poslední chvíli vzepřít o sedadlo přede mnou, Ještě štěstí, že řidič nejel tak rychle, jinak bychom všichni skončili asi hodně špatně,“ uvedl herec.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný