Sledování romantických komedií může zachránit váš vztah. Které fungují nejlépe?

Pustíte si rádi romantickou komedii? Dobře děláte, podle zajímavého výzkumu se totiž zdá, že právě to může být cesta ke vztahové spokojenosti.
Jack Nicholson a Helen Hunt ve snímku Lepší už to nebude.
Jack Nicholson a Helen Hunt ve snímku Lepší už to nebude.
TriStar Pictures

reklama

Jak příjemněji strávit partnerský večer než sledováním nenáročné romantické komedie? Přestože může být obtížné dohodnout se na takové volbě filmu, která by uspokojovala oba partnery, může se jednat o čas, jenž partnerský vztah utuží. Co vás ale možná překvapí, je, že tato lidová pravda je dokonce potvrzena vědecky!

Párová terapie filmem

Výzkumníci z Kalifornské a Rochesterské univerzity zkoumali celkem 174 párů v prvních třech letech manželství. Konkrétně se zaměřili na strategii, pomocí nichž se novomanželům daří překonávat vztahové problémy. Páry byly rozděleny do čtyř skupin. Dvě skupiny podstoupily intenzivní poradenství zaměřené na řešení manželských trablů s cílem naučit se konkrétní dovednosti, jež se při hádkách a obtížných vztahových situací zúročí. Třetí skupina se dočkala pouze informací, avšak bez nácviku dovedností, a čtvrtá skupina byla pouze kontrolní – a tedy se žádného poradenství nedočkala.

Po třech letech bylo zjištěno, jaká byla v těchto skupinách rozvodovost. Páry z kontrolní skupiny se rozvedly ve 24 procentech případů, tedy téměř čtvrtina těchto manželství během prvních let ztroskotala. Zbývající tři skupiny však dosáhly skoro identických výsledků, rozešlo se přes 11 procent párů. Co je na těchto výsledcích však nejzajímavější?

Filmy mohou stačit

Zatímco první dvě skupiny podstoupily rozsáhlé programy pod vedením důsledně vyškolených vztahových odborníků, třetí skupina pracovala svépomocí – a to hlavně prostřednictvím společného sledování romantických filmů a následných debat o nich. Tato skupina totiž obdržela seznam 47 vztahových filmů a úkol zněl jednoduše: po dobu následujících několika měsíců se na jeden snímek týdně podívat a následně diskutovat o jeho tématech a jejich přínosu pro reálný vztah.

Sami autoři výzkumu byli překvapeni, že takto banální činnost může skutečně zkvalitnit něco tak komplexního jako partnerské vztahy, ovšem zdá se, že ano. Nechte se tedy inspirovat jedním či druhým seznamem romantických komedií a udělejte něco i pro svůj vztah!

reklama

reklama