Sbohem Kryštůfku Robine: Jak vznikala jedna z největších dětských klasik?

Vznik slavného Medvídka Pú je o poznání dramatičtější, než bychom čekali – svou roli sehrály obě světové války i narušené rodinné vztahy. Je vůbec možné, aby z takových podmínek vzešlo něco tak procítěného?
Domhnall Gleeson v hlavní roli spisovatele ve filmu Sbohem Kryštůfku Robine.
Domhnall Gleeson v hlavní roli spisovatele ve filmu Sbohem Kryštůfku Robine.
Fox Searchlight Pictures

reklama

Jak vznikala jedna z nejoblíbenějších dětských knížek všech dob? Snímek Sbohem Kryštůfku Robine sleduje život Alana Alexandera Milneho, autora milovaného Medvídka Pú. Ten na přelomu let 1925 a 1926 napsal první sbírku příběhů o věčně hladovém medvědovi, který společně se svými přáteli zažívá různá dobrodružství. Vznik dětské klasiky však probíhal za poměrně dramatických okolností.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Sbohem Kryštůfku Robine - upoutávka

Války a plyšáci

V hlavní roli A. A. Milneho se ve filmovém zpracování představil Domhnall Gleeson, známý třeba z posledních dílů Harryho Pottera či nejnovější trilogie Hvězdných válek. Jeho filmovou manželku ztvárnila hollywoodská hvězda Margot Robbie (Vlk z Wall Street, Tenkrát v Hollywoodu či Harley Quinn z komiksového DC univerza). Jejich vztah je přerušen první světovou válkou, z níž si Milne odnáší těžkou posttraumatickou stresovou poruchu. Až po narození malého Christophera Robina se mu podaří tvůrčí blok překonat a na základě oblíbeného plyšového medvídka svého syna napsat novelu, jež se brzy stane velmi oblíbenou.

Tím však trable nekončí, ba naopak – úspěch knihy a výrazné zapojení Christophera Robina (v českém překladu Kryštůfka Robina) do mediálních aktivit vede k postupnému odcizení snad všech členů domácnosti. Oba rodiče musejí postupně znovu nalézt cestu ke svému synovi i k sobě navzájem – a to navíc ve složitém meziválečném období ukončeném druhou světovou válkou, do níž musejí oba muži z rodiny narukovat…

Pestrá paleta témat

Nenápadný film Sbohem Kryštůfku Robine vznikl v roce 2017, ale do našich kin se nedostal. Zahraniční kritici však oceňovali důsledné vyobrazení toho, jak složitě může něco zdánlivě nevinného jako dětská kniha vznikat a jakou daň si taková činnost může vybrat. Reálie rodinných vztahů byly údajně vykresleny poměrně věrně. Vedle pozadí vzniku dětské klasiky ještě sledujeme rozbouřenou britskou společnost mezi dvěma světovými válkami, avšak snímek se nesnaží detailně vykreslit všudypřítomnou depresi tehdejšího světa – namísto toho si zachovává hravý a jaksi magický pohled na svět, utvářený rodinnou láskou a roztomilými plyšáky.

Aby byl dojem prosluněného britského venkova věrohodný, museli se Domhnall Gleeson (původně Ir) i Margot Robbie (Australanka) důsledně učit anglický přízvuk. Oba se už dříve potkali v úspěšné komedii Richarda Curtise Lásky čas. Pod režií filmu je podepsán Simon Curtis, který si už s žánrem historického dramatu potykal v roce 2015 díky filmu Dáma ve zlatém. Tento tvůrčí tým tedy společně vytvořil poutavý rodinný film, jemuž se daří balancovat mezi vážnými tématy a dětsky nezkaleným pohledem na svět.

Rodinné i historické drama Sbohem Kryštůfku Robine uvidíte v sobotu od 20:00 na Prima MAX.

reklama

reklama