Rozvážný, přesvědčený a hlavně přesvědčivý Lincoln

Ve čtvrtek ve 21.45 na Prima MAX uvidíte miláčka filmového pánaboha Stevena Spielberga, Lincolna.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Lincoln - upoutávka

reklama

„Lincoln“ Stevena Spielberga popisuje období posledních čtyř měsíců života a vlády největšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna. Odhaluje pozadí nejriskantnějšího a nejodvážnějšího rozhodnutí amerického vůdce v době, kdy se vyostřuje otázka otroctví a zemí zmítá válka.

Záběry z filmu Lincoln
Autor: FOX Int. Záběry z filmu Lincoln

Lincoln může spor ukončit, ale rozhodne se hrát vyšší politickou hru, jejímž cílem je otroctví zrušit. Sám sobě musí zodpovědět, zda za to další promarněné životy stojí. V tento klíčový okamžik dějin musí Lincoln využít veškerý svůj talent, odvahu a morální sílu.

Musí učinit rozhodnutí, díky němuž se později stane legendou.Možná to nebudete vnímat tak vlastenecky jako Daniel, ale tohle strhující politické drama postavené na skvělých hercích, dobově působících obrazech a plynulém propojování všech souvislostí si bezesporu užijete. Rozhodně dáváme palec nahoru.

Lincoln 4
Lincoln 4

Představitel Lincolna, herec Daniel Day-Lewis: Nikdy před tím jsem necítil tak obrovskou pokoru a lásku k člověku, se kterým jsem se nikdy osobně nesetkal. Je to pravděpodobně pocit vlastní většině lidí, kteří si dali tu práci a se životem Lincolna se seznámili.

Co jste možná netušili...

  • Pro Stevena Spielberga bylo natočení snímku srdeční záležitostí. „Pamatuju si, když jsem ve čtyřech nebo pěti letech poprvé uviděl Lincolnův památník,“ vzpomíná na své první setkání s Lincolnem režisér. „Velikost té sochy na židli mě ohromila, ale když jsem šel blíž, uchvátila mě její tvář. Na ten okamžik nikdy nezapomenu. Přiměla mě začít o tom muži přemýšlet,“ svěřil se Spielberg. Fascinace touto historickou osobností ho neopustila ani v dospělých letech. Přípravou na film strávil dlouhých 12 let a věnoval jí neskutečné úsilí, které bylo konečně v roce 2011 korunováno úspěchem. Snímek získal dva Oscary (za nejlepší mužskou hlavní roli a výpravu) a jeho celosvětové tržby dosáhly 275 milionů dolarů (při 65 milionovém budgetu).  
  • Jen pro ukázku toho, do jakých detailů Spielberg zašel ve snaze představit co nejvěrnější obraz jednoho z nejslavnějších amerických prezidentů: Vytvořil naprosto věrnou kopii jeho pracovny – se stejnou tapetou i knihami – a tikání Lincolnových kapesních hodinek ve filmu je zvuk skutečných prezidentových hodinek, které měl při sobě ve chvíli svého zavraždění. 
    Lincoln 5
    Lincoln 5
  • Herec Daniel Day-Lewis nejdříve Spielbergovu nabídku na roli odmítl s tím, že si netroufá přenést na plátno tak ikonickou postavu americké historie. Když ovšem ze hry vypadl i Liam Neeson, obrátil se Spielberg znovu na Daniela. Jeho rozhodnutí se podařilo zvrátit až Leonardu DiCapriovi, který herce přesvědčil, aby nabídku přijal. Jak přesně to ale udělal, co Danielovi řekl, to se neví.

Režie: Steven Spielberg
Předloha: Doris Kearns Goodwin (kniha)
Scénář: Tony Kushner
Kamera: Janusz Kamiński
Hudba: John Williams
Hrají: Daniel Day-Lewis, Sally Field, Joseph Gordon-Levitt, Tommy Lee Jones, John Hawkes, Hal Holbrook, James Spader, Tim Blake Nelson, Bruce McGill, Joseph Cross, David Strathairn

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!