Román pro muže: Donutil inspiroval Viewegha, Hybnerová natáčení protrpěla

Volné pokračování Románu pro ženy je opět spojeno se jménem literárního hitmakera Michala Viewegha a v hlavní roli září oblíbený Miroslav Donutil.
Miroslav Donutil v hlavní roli komedie Román pro muže.
Miroslav Donutil v hlavní roli komedie Román pro muže.
Bontonfilm

reklama

V pátek od 20:00 si na Prima MAX dopřejete jeden oblíbený román. Když Miroslav Donutil natáčel komedii Román pro ženy, kde hrál starého mládence žijícího se svou matkou, jeho autorovi Michalu Vieweghovi navrhl, jestli by neměl být také Román pro muže. A známý spisovatel se jeho výzvy chytil. Jakmile dorazil z natáčení domů, usedl za počítač a začal psát.

Příběh ze života?

„V té době jsem uvažoval, že by mohlo jít o volné pokračování Románu pro ženy, o vyprávění pro změnu mužskou optikou. A že Mirkova postava muže na balkoně, který platonicky miloval Simonu Stašovou, by byla hlavní role,“ zavzpomínal Viewegh.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Román pro muže - upoutávka

Nakonec se ale rozhodl sepsat nový příběh s jinými postavami. Od začátku měl ovšem jasno v tom, že stěžejní mužskou postavu obsadí Miroslavem Donutilem. To byla jasná volba. „Byl jsem mezi prvními, kdo tu knihu četl. Po deseti stránkách jsem si řekl, že takoví přece my chlapi nejsme. Pak jsem si dal cigáro a zjistil, že vlastně jsme. Po dalších deseti stránkách jsem se čílil, že takhle přece nemluvíme. Četl jsem dál a přisvědčil: ‚Mluvíme tak, mluvíme.‘ Vedl jsem schizofrenický rozhovor sám se sebou. Měl jsem jedinou připomínku, že ve filmu se nesmí mluvit tak jadrnou češtinou. Co snese papír, nesnese plátno,“ prozradil Donutil.

Dárek pro herce

Na výběr svých filmových spoluhráčů vliv neměl. „Účastnil jsem se jen zkoušek s těmi, kteří připadali v úvahu. Předváděli jsme spolu dialogy ze scénáře. Takže všechny, o kterých se uvažovalo, jsem viděl. Při jejich konečném výběru jsem ale žádné slovo neměl. Maximálně, když mi řekli, že vybrali toho či onoho (či onu), tak jsem vyjádřil spokojenost,“ uvedl herec.

Postava kariéristy Cyrila, bezskrupulózního státního zástupce s politickými styky, který všechno vždycky ví nejlépe, se mu hrála velmi dobře. „Taková role je pro herce dárek. Měl jsem možnost nahlédnout do takového způsobu života, který je mi cizí a který upřednostňuje úplně jiné hodnoty, než které vyznávám já,“ popsal Donutil. Pro inspiraci podle svých slov nemusel chodit daleko. „Při ztvárnění této postavy jsem nemyslel na jednoho člověka, ale v hlavě jsem měl celou řadu konkrétních lidí, se kterými jsem se v posledních deseti letech setkal,“ vylíčil s úsměvem.

Filmoví sourozenci

Zato Vanda Hybnerová, která ztvárnila jeho sestru Anetu, natáčení tak trochu protrpěla. „Jsem náruživý nekuřák a musela jsem hrát ženu, která vykouří krabičku cigaret denně. Stálo mě to hodně sebezapření, ale musela jsem se přemoci,“ prohlásila herečka. Ve scéně, kdy měla plivnout na steak, který byl servírován jejímu namyšlenému bratrovi v podání Miroslava Donutila, se prý nechala zastoupit dabérkou. Brala to jako neuctivé gesto, kterého se odmítla zúčastnit. 

Třetího z filmových sourozenců ztvárnil Miroslav Vladyka, který představoval životem utrmáceného a nemocného Bruna. Natáčení si náramně užíval. „Nejvíce mě bavila scéna ve vířivce. Sedíte, cucáte šampáňo a koukáte na krásnou holku, jak se svléká. A při tom všem vám dochází, že jste vlastně v práci. Prostě paráda,“ svěřil se Vladyka. „Nejvíce jsem se naopak bál scén s lyžováním. Měli jsme zakázáno lyžovat, abychom si něco neudělali. Bylo hrozné vyjet lanovkou na krásný zasněžený kopec a smutně koukat, jak ostatní jedou dolů a my s lyžemi dolů pouze lanovkou. Ale celé natáčení mě velmi bavilo,“ dodal herec.

Komedii Román pro muže uvidíte v pátek od 20:00 na Prima MAX.

reklama

reklama