Rob Roy: Jak Liam Neeson při natáčení skotské legendy unikl těžkému zranění?

Hrdinský příběh z prostředí Skotska na začátku 18. století s mladým Liamem Neesonem a sympatickou Jessicou Lange. Obvyklé pojetí historických podívaných zde ustoupilo stranou ve prospěch lidí, jejich pocitů a osudů. A ve prospěch snímku samotného.
Liam Neeson jako Rob Roy.
Liam Neeson jako Rob Roy.
United Artists

reklama

Ve středu od 20.00 na Prima MAX uvidíte film inspirovaný historickým románem sira Waltera Scotta. Vypráví o proslulé postavě skotských legend, odbojném šlechtici Robertu Royovi (1671–1732), který se ve své zemi stal vzorem cti a smyslu pro spravedlnost.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Rob Roy - upoutávka

V Angličany porobeném Skotsku vládl v té době hlad a nemoci. Odvěká soudržnost rodinných klanů se rozpadala, lidé utíkali za „lepším“ do Ameriky a z mnoha těch, co zůstali, udělala bída zloděje. Robert Roy MacGregor (Liam Neeson)je pán kousku půdy, dvou set lidí a stáda dobytka a je odhodlán zachránit alespoň své malé společenství. Nechce se stát zbojníkem.

Záběry z filmu Rob Roy
Autor: United Artists Záběry z filmu Rob Roy

I když sní o svobodě své země, ctí panující právo a řád a nehodlá se proti nim bouřit. Stane se však obětí spiknutí ze strany mocipánů, kteří mu seberou jak majetek, tak čest. Z muže, který netoužil po ničem jiném, než po klidném životě se svojí rodinou a klanem, se stává psanec, vůdce horalů, který je rozhodnut bojovat a pomstít se.

Režisér Michael Caton-Jones i scenárista Alan Sharp jsou oba původem Skoti a na snímku je to znát. Rozhodli se vyhnout typickým hollywoodským klišé a vsadit na věrohodnost vylíčenou v barvitých detailech. Výsledkem je podívaná, která působí velmi přirozeně, umí oslovit srdce a vyprávět maximálně poutavým způsobem. Herci jako by tu nehráli, ale své postavy vysloveně žili. Prostě pravý svátek každého filmového fanouška.

Záběry z filmu Rob Roy
Autor: United Artists Záběry z filmu Rob Roy

I mistr tesař se utne...aneb chybička se vloudila i do filmu Rob Roy

  • Všiměte si, že když Rob Roy skočí z mostu, má svázané ruce. Když dopadne do vody a odrazí se ode dna, ruce má volné. Když se ale dostane nad hladinu, jsou opět jako zázrakem spoutané.
  • Při honičce lesem na koních má Rob Roy chvíli vlasy stažené do culíku, chvíli rozpuštěné.
  • Když Killern vezme od sluhy MacDonalda papír o „novém světě“, zmačká ho do kuličky. Když ho ale později podává Rob Royovi je rovný a evidentně nezmačkaný.
  • Když Killern s MacDonaldem vcházejí do hospody, můžete si u stropu všimnout zářivky.
  • Když Rob Roy a jeho muži ženou zpátky dobytek, jedna z krav se náhodou zahákne rohem za Neesonovu levou paži. Je vidět, jak herec rychle ucukne a plácne zvíře po zadku, což se může jevit jako nejpřirozenější věc na světě, ale ve skutečnosti tehdy Liam Neeson jen o vlásek unikl zranění.    

Režie: Michael Caton-Jones
Scénář: Alan Sharp
Kamera: Karl Walter Lindenlaub
Hudba: Carter Burwell
Hrají: Liam Neeson, Jessica Lange, John Hurt, Tim Roth, Eric Stoltz, Andrew Keir, Brian Cox, Jason Flemyng, Ewan Stewart, Shirley Henderson, Brian McCardie, David Hayman
Rok uvedení: 1995

Historické drama Rob Roy uvidíte ve středu od 20.00 na Prima MAX.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!