Řím versus barbaři: Drsný boj o rodinnou čest ve snímku Orel Deváté legie

Před dvaceti lety vstoupil římský velitel Flavius za hranice dosud poznaného světa. Nikdy se nevrátil zpět on ani pět tisíc vojáků, kteří ho tehdy provázeli. Nyní musí stejný krok do temnoty učinit i jeho syn Marcus. Touží získat zpět rodinnou čest a zmizelý emblém slavné Deváté legie.
Orel Deváté legie v hlavní roli  Channing Tatum
Orel Deváté legie v hlavní roli Channing Tatum
2011 Focus Features

reklama

Píše se rok 140 našeho letopočtu, kdy obrovské římské impérium rovnalo se vyspělá civilizace. Všude kolem byli bojechtiví barbaři. Stejně tak tomu bylo i na britských ostrovech. Severní území za tzv. hadriánovým valem byla ovládána kmeny divokých Britů. Ctižádostivý římský voják Marcus Aquila (Channing Tatum) chce získat zpět slávu a úctu pro svůj rod. Aby toho dosáhl, musí přinést zpátky zlatý emblém orlice s rozepjatými křídly, která zmizela spolu s Marcusovým otcem Flaviem a všemi jeho vojáky, když se vydali dobývat neprobádaný barbarský svět. Dobrodružný historický film Orel Deváté legie (2011) nás přenáší do Anglie prvních století po Kristu, kdy Římané dobývali nová území.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Orel Deváté legie - upoutávka

Přes varování se Marcus a jeho otrok Esca (Jamie Bell) vydávají na sever. Tam byla zlatá orlice údajně spatřena naposledy. Problémy jsou tu hned dva. Esca je totiž původem Brit, který byl Římany zajat a převychován. Za druhé střet s divochy na sebe nenechá dlouho čekat. Marcus se dostává do zajetí, zatímco Esca hraje podivnou dvojroli. Patří ještě k mužům svého původu? Nebo již jedná a myslí „po římsku“ a pomůže chrabrému Marcusovi? A podaří se jim najít ztraceného orla?

Skvělý příběh, historii i akci si užijte v britsko-americkém filmu Orel Deváté legie. V úterý ve 20.00 na Prima MAX!

 Záběry z filmu Orel Deváté legie
Autor: 2011 Focus Features Záběry z filmu Orel Deváté legie

Těšte se na:

  • Drama
  • Napětí
  • Herci
  • Tempo
  • Akce
Záběry z filmu Orel Deváté legie
Autor: 2011 Focus Features Záběry z filmu Orel Deváté legie

Au! To muselo bolet

Při natáčení jedné scény filmu Orel Deváté legie museli herci stát v mrznoucí vodě v řece. Aby jim nebyla taková zima. Zahřívali je pracovníci štábu tím, že do studené vody přimíchávali vodu teplou. Také Channingu Tatumovi byla šílená zima. Jenže asistent zapomněl horkou vodu promíchat a údajně polil Channiga od pasu dolů dávkou úplně vařící vody. Herec musel s opařenými intimními partiemi do nemocnice.

Záběry z filmu Orel Deváté legie
Autor: 2011 Focus Features Záběry z filmu Orel Deváté legie

Chcete vědět o filmu Orel Deváté legie víc?

1. Orel Deváté legie se točil ve Skotsku a Maďarsku. Krajina, kudy hlavní hrdinové putují, je čarokrásná. A to nejen ony vyhlášené scenérie ve Skotsku. Pro natáčení obléhání římské pevnosti britskými vojáky zvolila produkce Maďarsko a kopec s kruhovitým pohledem do okolí. A bojová scéna dobývání se točila téměř sama.

2. Kvůli přízvuku vybírali filmaři pro role Římanů výhradně Američany. Britské barbary pak hrají zásadně angličtí herci.

Orel deváté legie
Autor: Universal pictures Orel deváté legie

3. Zapřísáhlí milovníci akčních historických filmů si v případě Orla Deváté legie stěžují na nedostatečný rozpočet na film. Prý je vidět, že se šetřilo. Posuďte sami. Pravda je, že film stál „jen“ 25 milionů dolarů. Byly ale dobře investované. Zpět do kasy ze z tržeb vrátilo celkově 37 milionů.

4. Film Orel Deváté legie byl natočen podle stejnojmenné knížky anglické spisovatelky Rosemary Sutcliff. Kniha z roku 1954 však prý v porovnání s filmem není až do půlky téměř vůbec akční.

5. Devátá římská legie skutečně existovala a byla založena ve španělské části obří římské říše roku 65 př. n. l. Za dobu svého působení si získala neskutečnou slávu a respekt.

6. V malé roli Marcusova strýce zahlédnete stárnoucího, ale stále skvělého Donalda Sutherlanda. Dá ambicioznímu vojákovi na cestu dobrou radu?

Záběry z filmu Orel Deváté legie Channing Tatum a Donald Sutherland
Autor: 2011 Focus Features Záběry z filmu Orel Deváté legie Channing Tatum a Donald Sutherland

7. Oba mladí herci – jak Channing Tatum, tak Jamie Bell – byli jak diví do natáčení akčních scén. Rychle trénovali jízdu na koni, souboje, plavání v dravé řece. Výsledkem bylo, že za sebe téměř nepotřebovali kaskadéry.

 

Režie: Kevin Macdonald
Předloha: Rosemary Sutcliff (kniha)
Scénář: Jeremy Brock
Kamera:  Anthony Dod Mantle
Hudba: Atli Örvarsson
Hrají: Channing Tatum, Jamie Bell, Mark Strong, Donald Sutherland, Douglas Henshall, Tahar Rahim, Denis O'Hare, Dakin Matthews, Ned Dennehy, Zsolt László, Pip Carter, Gillian Bailey
Rok uvedení: 2011

reklama

reklama