Proboha, snědli jsme paní Kelettiovou aneb Pane, vy jste vdova!

Kdyby dvojice Vorlíček (režie) a Macourek (scénář) vyplodila tohle dílo v nějaké normální, světu otevřené, ne normalizované zemi, byla by dnes součástí studijních materiálů všech evropských FAMU, DAMU i JAMU. Jedna z českých klasik, které nelze nic vytknout. Dívejte se ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX.
Pane, vy jste vdova!
Pane, vy jste vdova!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Fiktivní evropské království, blíže nespecifikovaná současnost: Během politováníhodné nehody při vojenské přehlídce se král Rosebud IV. (Jiří Sovák) rozhodne pro realizaci revoluční myšlenky: zruší armádu! Aby se vyhnul případným komplikacím, nechá si od astrologa Stuarta Hampla (Jiří Hrzán) sestavit horoskop. Hample krále upozorní, že se na něj chystá atentát. Hvězdy nelžou – zhrzení příslušníci armády, v čele s generálem Otisem (Čestmír Řanda), skutečně připravují atentát, a aby se král nedozvěděl o jejich dalších plánech, usnesou se, že Stuart Hample musí zemřít.

Pane, vy jste vdova! - upoutávka
Pane, vy jste vdova! - upoutávka

Díky nevídaným schopnostem plastického chirurga, profesora Sommera (Miloš Kopecký), lze v této zemi uchovat mozek zemřelého člověka se všemi jeho funkcemi. Na tom také stojí plán atentátníků: chtějí, aby krále zavraždila umělá dvojnice herečky Evelyny Kellettiové (Iva Janžurová), jejímuž umění se panovník koří. Do těla duplikátu chtějí voperovat mozek vražedkyně Stubové (Helena Růžičková). Jenže na Sommerově klinice dojde k záměně mozků a do hry znovu vstupuje Stuart Hample, čímž uvede do chodu řadu bláznivých situací, dalších záměn a neplánovaných úmrtí.

Jan Libický ve filmu Pane, vy jste vdova
Autor: archiv Jan Libický ve filmu Pane, vy jste vdova

9 zajímavostí, které jste o filmu Pane, vy jste vdova možná nevěděli:

  • Když se během příprav na natáčení Helena Růžičková a Iva Janžurová dozvěděly, že ztvární šílenou vražedkyni, vydaly se na „exkurzi“ do psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích.
  • Iva Janžurová obdržela za svůj herecký výkon na IX. mezinárodním festivalu fantastických filmů v Terstu cenu Stříbrný asteroid.
  • Scéna s vytvořením umělé ženy se natočila s nahou dublérkou, Iva Janžurová se objevila jen v detailním záběru tváře.
  • Když si Evelyna Kelettiová (Iva Janžurová) připichuje zavíracím špendlíkem punčochu ke stehnu, má na noze dokonale vymodelované latexové pouzdro.
  • Záběr s useknutou rukou krále Oskara XV. (František Filipovský) na červeném koberci režisér Václav Vorlíček natočil dodatečně až po zfilmování celého filmu na vypůjčenou kameru. Nebyl si totiž jist, zdali diváci v jiných destinacích budou korektně reagovat na vtip, kdy z useknuté ruky vytéká modrá krev. Naštěstí se obavy nepotvrdily a film zaznamenal úspěch.
  • Olga Schoberová žila v době natáčení filmu ve Spojených státech, byla vdaná za prezidenta studia Warner Brothers Johna Calleyho.
  • Helena Růžičková (Fanny Stubová) nedopatřením není uvedená v titulcích.
  • Modely koster a figurín pro Sommerův (Miloš Kopecký) salon se dělaly podle pokynů a anatomických návrhů skutečných chirurgů.
  • Když na chodbě divadla zastavuje major Rudolf Steiner (Eduard Cupák) recidivistu Blooma (Vladimír Menšík), měl se dle scénáře ohlásit příslušností k vojenskému útvaru slovy: „Osmá dělostřelecká rota." Menšík ovšem místo toho zaimprovizoval a zahlásil: „Šestý pěší z Ivančic" – což má souvislost s místem jeho narození, jihomoravskými Ivančicemi.
  • Film se také mohl jmenovat Proboha, snědli jsme paní Kelettiovou!
Reklama
Reklama