Příslib: Christian Bale v kontroverzním snímku o historicky nepřiznané genocidě. Co se stalo?

Snímek dokumentující krutou arménskou genocidu v podání Christiana Balea a Oscara Isaaca vám sice úsměv na tváři nezanechá, ale zase vám přinese nezapomenutelný vizuální prožitek a upozorní na to, co se moderní turecké dějiny stále snaží popřít.
Záběry z filmu Příslib
Záběry z filmu Příslib
Open Road Films

reklama

Ve čtvrtek od 21:50 na Prima MAX uvidíte dvouhodinové drama z období první světové války, které nás zavede do exotického prostředí Istanbulu. Oscarový režisér Terry George (Hotel Rwanda), který je mimochodem zodpovědný i za scénář snímku, před námi rozehraje výpravný příběh inspirovaný skutečnými událostmi – milostným trojúhelníkem odehrávajícím se na pozadí války.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Příslib - upoutávka

Jsme svědky počínající genocidy, kterou Osmanská říše vedená Turky páchala na arménských spoluobčanech v letech 1915 až 1918. Podle některých zdrojů při něm zahynulo až jeden a půl milionů lidí. Pod záminku přesunu do bezpečných oblastí byli Arméni vyháněni na dlouhé pochody do pracovních táborů, při kterých jich spousta zahynula. Ti, kteří se do tábora se dostali, pak často nepřežili pobyt v něm.  

Příslib
Příslib

Hlavní postavou snímku je mladý Michael (Oscar Isaac, fanouškům Star Wars známý také jako jeden z hlavních mužských hrdinů poslední trilogie, pilot Poe), který pochází z malé arménské vesnice. Touha po studiích medicíny přivedou Michaela až do hlavního města Osmanské říše Konstantinopole. Tam se seznámí s krásnou Anou (Charlotte Le Bon) a jejím manželem Christopherem (Christian Bale). Ana je původem Arménka, která ovšem vyrůstala v Paříži, a Christopher je americký novinář pracující pro Associated Press. První světová válka, která začíná zachvacovat Evropu, ovšem dorazí i do oblasti Blízkého východu a poznamená osudy všech zmíněných hrdinů.

Záběry z filmu Příslib
Autor: Open Road Films Záběry z filmu Příslib

Možná jste o filmu Příslib netušili, že...

  • Turecko i nadále odmítá arménskou genocidu veřejně uznat. Po premiéře snímku na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu v září 2016 se pak na filmovém serveru IMDb rozhořela bitva vedená nejspíše z politických kruhů: v hodnocení snímku se během krátké doby objevily desetitisíce negativních hodnocení (1 hvězdička z 10) s cílem snímek zdiskreditovat. V reakci na to se pak začala mobilizovat i druhá strana, lidé příznivě nakloněni arménské otázce, kteří snímku posílali naopak plné hodnocení. Začátkem dubna – stále před oficiálním uvedení snímku – měl film na IMDb již 110 tisíc hodnocení, z toho 53 % negativních (1 hvězdička), 45 % pozitivních (10 hvězdiček) a jen minimum jiných.   
  • Herečka Angela Sarafyan aka Maral, snoubenka Michaela, sama z Arménie pochází a její rodina zažila genocidu na vlastní kůži. 
Záběry z filmu Příslib
Autor: Open Road Films Záběry z filmu Příslib

Režie: Terry George
Scénář: Terry George, Robin Swicord
Kamera: Javier Aguirresarobe
Hudba: Gabriel Yared
Hrají: Oscar Isaac, Christian Bale, Charlotte Le Bon, Shohreh Aghdashloo, Tom Hollander, James Cromwell, Jean Reno
Rok uvedení: 2017

Historický film Příslib uvidíte ve čtvrtek od 21:50 na Prima MAX.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!