Princ Bajaja: Co potkalo jeho představitele? Vysloužil si velmi smutný osud

Známá pohádka Princ Bajaja se proslavila nejen slavnou scénou s drakem, nýbrž i téměř hororovým laděním některých scén. Jaké problémy museli tvůrci řešit při natáčení?
Ivan Palúch měl mnohem smutnější osud než Princ Bajaja.
Ivan Palúch měl mnohem smutnější osud než Princ Bajaja.
Filmové studio Barrandov

reklama

Ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX uvidíte klasickou pohádku Princ Bajaja, za kterou se skrývá mnoho pohnutých životních příběhů. Zatímco v ní našel představitel hlavní role, slovenský herec Ivan Palúch, štěstí a lásku, v soukromém životě tomu bylo přesně naopak. Měl namířeno stát se světovou hvězdou, jako jediný československý herec kráčel v roce 1969 po červeném koberci na světovém filmovém festivalu v Cannes, kde se promítaly hned tři snímky, ve kterých hrál. Ale úspěch se v totalitním režimu neodpouštěl.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Princ Bajaja - upoutávka

Zásah železné opony

Jeho manželství se totiž rozpadlo a bývalá žena s jejich dcerou emigrovala do Rakouska. A to byla voda na mlýn komunistům. Jeho pas byl rozstříhán na kousky, aby za svou rodinou nemohl cestovat a měl zakázáno točit a hrát v divadle. Dokonce ho nechtěli zaměstnat ani jako obyčejného dělníka. Jeho život se sesypal krátce po natáčení pohádky Princ Bajaja„Byly to tak strašně depresivní časy, že jsem přemýšlel, že to všechno skončím,“ zavzpomínal v pořadu 13. komnata. 

S dcerou už se mu vztah nepodařilo nikdy navázat. „Nepustili mě za ní, proto se stalo, že se s ní neumím ani domluvit. Ona hovoří německy, já ne. Od roku 1973 jsem ji poprvé viděl až v devadesátém roce,“ svěřil se herec. 

Trable se zvířenou

Z natáčení samotné pohádky si i po letech vybavoval řadu zajímavostí. „Přišel za mnou režisér Antonín Kachlík a řekl mi, co chystá. Bylo o mně známé, že při jízdě na koni nemám kaskadéra. V Bajajovi se dělaly akrobacie, šermířské efekty s originálními zbraněmi. Ty obouručky, s kterými jsme se bili, vážily dvacet kilo. Jízda na neosedlaném koni nebyla také žádná legrace. Nebyl to valach, ale hřebec. Když ho máte přivézt před kameru na centimetr přesně a všude okolo jsou světla, která mu svítí do očí, jsou to celkem nervy,“ přiblížil v rozhovoru pro deník SME Palúch. 

Režisér Kachlík k tomu poznamenal: „Původně jsme měli připraveného arabského koně, ten se ale při souboji s drakem splašil a utekl. Vyzkoušeli jsme dalších asi jedenáct koní, ale výsledek byl stejný. Pak mi někdo poradil, abych Bajaju posadil na hřebce a teprve potom se scény konečně podařilo natočit. Ale trvalo to. Když ho Ivan pobídl do cvalu, kůň, který byl naučený na povely, se najednou vzepjal. Někdy se zase zničehonic posadil nebo si lehl na bok,“ vylíčil.

Pohádku Princ Bajaja uvidíte ve čtvrtek od 20:00 na Prima MAX.

reklama

reklama