Pravá socialistická rozkrádačka v podání Pumpařů od Zlaté podkovy

Máte někdy cukání stěžovat si na dnešní poměry? Pumpaři vám osvěží paměť na pravý zašlý socialismus v komedii režiséra Otakara Fuky! Přičichněte si ve čtvrtek ve 20.00 na Prima MAX!
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Pumpaři od Zlaté podkovy - upoutávka

reklama

Na rok 1978 poměrně odvážné téma o rozkrádání socialistického majetku a o tom, jak i malé podvodné živly dokážou nebezpečně podvracet republiku.

U jedné benzinové pumpy pracuje zavedená parta: vedoucí Vávra (Josef Vinklář), inženýr Stejskal (Miroslav Moravec), floutek zapálený do karate Karafa (Jiří Krampol) a starý pán Dvořák (Václav Lohinský).

Záběry z filmu Pumpaři od Zlaté podkovy
Autor: archiv: Filmové studio Barrandov Záběry z filmu Pumpaři od Zlaté podkovy

Pánově vědí, jak v tom chodit, aby jim část zisku plynula stranou zájmu všech rovnou do jejich kapes. Jenže dokonalý systém se jim zhroutí, když starého pána už přestanou levárny kluků bavit a najde si spořádanou práci u jiné benzinky.

Pánové jsou nuceni přijmout nového zaměstnance – mladého Zdeňka Černého (Jiřího Bartošku) a do všeho ho zaučit. Jenže jak divák postupně začíná tušit, čeká na ně velké překvapení…

Záběry z filmu Pumpaři od Zlaté podkovy
Autor: archiv: Filmové studio Barrandov Záběry z filmu Pumpaři od Zlaté podkovy

Věděli jste o filmu Pumpaři od Zlaté podkovy, že…

  • Snímek byl natočen na motivy opravdového kriminálního případu rozkrádání u jedné benzinky.
  • Motorest ze snímku se nachází ve Zdibech a jmenuje se Stará pošta. Pumpa, kde pracuje naše nechvalně známá parta, je dnes čerpací stanice Benzina v ulici Poděbradská v Praze 5 v Motole a na stejné adrese byste našli i Motel Zlatá podkova, nynější Hotel Golf. A nakonec pumpa pod mostem, kde později pracoval starý pan Dvořák, je v současnosti čerpací stanice Robin Oil v ulici Strakonická v pražské Malé Chuchli.
  • V jedné z vedlejších rolí (úřednice OPBH) se mihne mladičká, teprve pětadvacetiletá Gabriela Osvaldová.
  • Jiřímu Bartoškovi bylo v době natáčení jednatřicet, ale uvidíte sami, že vypadal tak na osmnáct. Josefu Vinkláři bylo osmačtyřicet, Miroslavu Moravcovi a Jiřímu Krampolovi čtyřicet. A jakékoli výhrady můžeme mít ke scénáři poplatnému tehdejší době a režimu, vidět tyto pány herce v rozpuku mládí a na vrcholu sil, to vždycky stojí za to.
    Záběry z filmu Pumpaři od Zlaté podkovy
    Autor: archiv: Filmové studio Barrandov Záběry z filmu Pumpaři od Zlaté podkovy
  • Dvojčata Ivanu a Květu si ve filmu zahrála identická dvojčata Jaroslava a Alena Pohlovy z Týniště nad Orlicí.
  • Režisér Otakar Fuka vystudoval filmovou a televizní režii na FAMU (1960) a v polovině 60. let krátce pracoval v Řecku. K první samostatné režii se dostal v roce 1971, kdy natočil kriminální film Svědectví mrtvých očí (zároveň byl autorem scénáře). Jeho další režijní i scenáristickou prací bylo sci-fi Akce Bororo (1972), kterému se dostalo značně rozdílného přijetí. Další roky jeho tvorby byly ve znamení dalších detektivek, v osmdesátých letech si krátce zkusil i pár veseloher a svůj zájem o historii zúročil v několika válečných filmech – Mys dobré naděje (1975) a Piloti (1988). Po skončení vlastního režírování se v devadesátých letech podílel na řadě filmů jako pedagogický dozor. Zemřel v roce 2012 v Praze ve věku šestasedmdesáti let.

Režie: Otakar Fuka
Scénář: Otakar Fuka, Vojtěch Měšťan
Kamera: Josef Hanuš
Hudba: Jiří Šust
Hrají: Josef Vinklář, Jiří Bartoška, Miroslav Moravec, Jiří Krampol, Jaroslava Pohlová, Alena Pohlová, Václav Lohniský, Karolina Slunéčková, Brigita Hausnerová, Jan Přeučil, Míla Myslíková, Gabriela Osvaldová, Jiří Kodet, Jiří Lír
Rok uvedení: 1978

reklama

reklama