Postkatastrofické sci-fi o světě bez citu. To je Equilibrium

Svět zrozený z našich nejhorších nočních můr, svět bez citu, kterému vládne striktní totalitní režim založený na kontrole a represi. Další úspěšný sci-fi snímek à la Matrix s Christianem Balem v hlavní roli se vám představí v úterý ve 20.00 na Prima MAX.
Záběry z filmu Equilibrium
Záběry z filmu Equilibrium
Dimension Films

reklama

„Cítit“ je ve světě ve 21. století, ve světě ochromeném třetí světovou válkou, nemilosrdně trestáno. Totalitní režim, který udržuje planetu v umělé stabilitě, totiž vychází z předpokladu, že všechny války zapříčiňuje nenávist.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Equilibrium - upoutávka

Podaří-li se ji vymýtit, zmizí i ozbrojené konflikty. Aby ale mohla být odstraněna nenávist, musí se v lidech potlačit všechny city a to včetně lásky, soucitu, radosti z hudby či vlastně z jakéhokoli umění.

Záběry z filmu Equilibrium
Autor: Dimension Films Záběry z filmu Equilibrium

Všechny tyto složky běžného lidského života jsou zakázány a kdokoli se pokusí orwellovské diktatuře postavit, draze za to zaplatí. Významnou součást této diktatury totiž tvoří represivní složka – komando agentů, kteří jsou vycvičeni k zabíjení lidí, již nedodržují stanovená pravidla (ať už se to týká ukrývání knih, uměleckých děl, hudby, či jakýchkoli projevů emocí). Jedním z agent zabijáků je i John Preston (Christian Bale).

Záběry z filmu Equilibrium
Autor: Dimension Films Záběry z filmu Equilibrium

Události naberou spád poté, co John vynechá svou pravidelnou dávku Prozia, drogy, kterou berou všichni obyvatelé planety a která je zbavuje emocí. Vzápětí totiž potkává mladou citlivou ženu, která je odsouzena k smrti, a John je postaven před zásadní dilema: bezduše pokračovat v plnění příkazů, nebo se vzepřít všemu, co dosud vyznával, a pokusit se zachránit ženu, sebe i celý svět? 

Záběry z filmu Equilibrium
Autor: Dimension Films Záběry z filmu Equilibrium

Možná jste o filmu Equilibrium netušili, že…

  • Režie snímku se ujal debutující Kurt Wimmer, který se do té doby proslavil zejména jako scenárista. Mezi jeho počiny patří například práce na snímcích Aféra Thomase Crowna, Koule nebo Test.
  • Natáčelo se v Západním Berlíně a to hlavně kvůli tamní architektuře, konkrétně budovám postaveným za éry nacistického Německa.
  • Název snímku – Equilibrium – je také někdy zkracován jako EQ, což je zkratka pro Emotional Quotient (emoční kvocient).
  • Zvuky štěněte bernského salašnického psa, které John ve snímku zachrání, vydává ve skutečnosti herec, který umí psí štěkot skvěle napodobit.
  • Christian Bale jako John Preston zabije ve snímku celkem 118 lidí, což mu v době vydání filmu zajistilo slušné 12. místo v žebříčku 25 nejvražednějších herců všech dob.

reklama

reklama