Poslouchej: V kinech je nový vztahový horor. V čem je netradiční?

Nenápadná filmová novinka se výrazně liší od většiny snímků, které můžete v kinech vidět. Nebo jste snad na české psychologické horory zvyklí? My tedy ne.
Kristýna Podzimková a Aleš Bilík v psychothrilleru Poslouchej.
Kristýna Podzimková a Aleš Bilík v psychothrilleru Poslouchej.
Bontonfilm

reklama

Co byste dělali, kdybyste na výletě zjistili, že váš přítel není tím, za koho se vydává? Ba co víc, že realita předčí i vaše nejhorší obavy? Hrdiny tajemného vztahového thrilleru Poslouchej jsou dva mladí lidé, jejichž vztah má však mnohem víc trhlin, než se ještě před pár dny zdálo. Filmovou novinku můžete nyní vidět v kinech.

Neokoukané dvojice

Pro Davida Laňka a Martina Müllera se jedná o celovečerní debut. Autorská dvojice příběh napsala i zrežírovala a hned měla jasno v tom, že cílí na žánr mysteriózního thrilleru. Tedy v našich končinách škatulky poměrně opomíjené, přece jen většina diváků dává přednost nenáročným komediím s oblíbenými tvářemi. A i proti tomuto očekávání se tvůrci rozhodli vymezit, a tak v hlavních rolích vidíme Aleše Bilíka a Kristýnu Podzimkovou.

Bilík měl hlavní roli v pohádkové komedii Řachanda, také si ho možná pamatujete z oceňovaného Křižáčka, jinak se zatím věnoval spíše seriálům. Důraz na televizní tvorbu dominuje i kariéře Kristýny Podzimkové, teď se ale oba dočkali velkého prostoru i na velkém plátně. A neokoukané tváře v hlavních rolích rozhodně potěší, oba totiž bez problémů zvládli improvizaci – důležitý prvek především první poloviny tohoto netradičního filmu.

Nezvykle náročná témata

V něm se ústřední duo vydává na několikadenní výlet, který má utužit zvolna se rozpadající vztah. Zaneprázdněný Adam si na svou přítelkyni Elišku nedokáže udělat čas, navíc je podezříván z nevěry. A divák díky civilním, až všedním dialogům může vzpomenout na své vlastní vztahové trable – jak je občas těžké s partnerem komunikovat a jak někdy i nevinná, leč nešťastná vyjádření mohou přispět k podrývání vzájemné důvěry.

Postupem času se však začnou podivné události vrstvit a Eliška si přestává být jistá vlastním duševním zdravím. Kolik dvojznačných signálů stačí k tomu, abyste začali o svém protějšku pochybovat? Anebo rovnou o sobě? Druhá polovina snímku se od vztahového úvodu postupně přesouvá k mysterióznější, mnohem temnější rovině, kterou sami autoři prezentují jako psychothriller.

„S Martinem (Müllerem – pozn.) zastáváme názor, že nejhorší ze všeho je podceňovat diváka, a největší zlo páchané na obecném vkusu je snažit se divákovi zalíbit. Kvůli tomu jsme svědky třístých kopií kdysi úspěšných filmů, které dnes už nikoho nebaví. Ztratila se ochota zkoušet nové věci, nové postupy, nové tváře, prostě objevovat. Přitom podstata umění je právě objevování,“ naznačil specifika filmové novinky režisér Laňka. Pokud vás tedy tísnivá atmosféra, částečně improvizované dialogy a napínavé téma zajímají, můžete dát snímku Poslouchej šanci. Rozhodně se nejedná o dílo, které do hlavního proudu současné tuzemské produkce nudně zapadne.

reklama

reklama