Poslední Stopa Růžového pantera natočená dva roky po smrti hlavní hvězdy. Jak to?

Závěrečnou poctu vynikajícímu Peteru Sellersovi, ve které se inpektor Clouseau naposledy objeví tak, jak ho všichni známe, rozhodně stojí za to vidět.
Záběry z filmu Stopa Růžového pantera
Záběry z filmu Stopa Růžového pantera
United Artists

reklama

O natočení tohoto snímku se rozhodlo téměř dva roky po hercově smrti a tak Peter Sellers naposledy vdechl život nešikovnému inspektorovi Clouseau v době, kdy sám již paradoxně nebyl mezi živými. Scény s ním byly vybrány z těch, co se nepoužily v předchozích snímcích, a to mezi tím bylo natočeno zvlášť. Druhá část snímku se z velké míry sestává ze vzpomínek postav, které v minulosti přišly s inspektorem do styku, čímž je ještě zdůrazněn památeční ráz filmu. Rozloučení s Růžovým panterem tak jakkoli je smutné, je stále i notně komické.

Stopa Růžového pantera - upoutávka
Stopa Růžového pantera - upoutávka

V Lugaši je zase ukraden legendární diamant, Růžový panter. Místní vláda povolává na pomoc muže, který jediný je schopný klenot najít – inspektora Clouseaua. Slavný francouzský detektiv pojímá podezření, že za činem opět stojí Sir Charles Litton, známý také jako Fantóm, se kterým měl v souvislosti s krádeží klenotu už několikrát co do činění.

Záběry z filmu Stopa Růžového pantera
Autor: United Artists Záběry z filmu Stopa Růžového pantera

Vydává se za ním do Londýna a posléze do Lugaše, ale tentokrát si lugašský vládce nepřeje, aby pravda vyšla najevo. Nalezení Pantera by totiž ohrozilo jeho zkorumpovanou moc. A tak brzy poté, co se Clouseau vypraví na cestu, zmizí jeho letadlo kdesi nad mořem. Zdá se, k velké radosti komisaře Dreyfuse, že tentokrát je s legendárním komisařem Clouseauem opravdu konec.

Záběry z filmu Stopa Růžového pantera
Autor: United Artists Záběry z filmu Stopa Růžového pantera

Zvědavá reportérka Jouvetová se však s jeho zmizením nehodlá smířit a snaží se odhalit, co se s potrhlým inspektorem skutečně stalo. Vydává se po jeho stopách, setkává se s lidmi, kteří ho znali a zaznamenává jejich vzpomínky. K osudné události se však poněkud záhadně nikdo nechce vyjadřovat. Jouvetové tedy nezbývá než věřit, že Clouseau nezemřel, ale že opět vyčkává, aby se v pravý čas mohl kdesi, k hrůze komisaře Dreyfuse, objevit.

Poslední stopa Růžového pantera 12
Poslední stopa Růžového pantera 12

Co jste možná o filmu Stopa Růžového pantera netušili...

  • Vdova po Peteru Sellersovi, Lynne Frederick, neměla ze vzniku tohoto snímku velkou radost a na tvůrcích vysoudila téměř milion a půl (dolarů) odstupného.
  • V některých scénách zastoupil zesnulého Sellerse jeho dvojník, herec John Taylor, který byl jeho dablérem v posledním snímku hercovy kariéry v Ďábelském plánu dr. Fu Manchu (1980).

Režie: Blake Edwards
Scénář: Geoffrey Edwards, Frank Waldman
Kamera: Dick Bush
Hudba: Henry Mancini
Hrají: Peter Sellers, David Niven, Herbert Lom, Richard Mulligan, Joanna Lumley, Capucine, Robert Loggia, Harvey Korman, Burt Kwouk, Ronald Fraser, Denise Crosby, Dudley Sutton
Rok uvedení: 1982

reklama

reklama