Poklad na Stříbrném jezeře: Jak zachránil Vinnetou život svému slavnému dabérovi?

Poklad na Stříbrném jezeře byl prvním filmem, který představil hrdinného Vinnetoua a jeho bílého bratra Old Shatterhanda. Jak na něj vzpomíná legendární dabér Stanislav Fišer?
Ikoničtí Vinnetou a Old Shatterhand v Pokladu na stříbrném jezeře.
Ikoničtí Vinnetou a Old Shatterhand v Pokladu na stříbrném jezeře.
Constantin Film

reklama

V úterý od 20.00 na Prima MAX uvidíte legendární film s nezapomenutelnou hudbou a skvělými hereckými výkony, který okamžitě po uvedení zaznamenal úspěch. Už během slavnostní premiéry v prosinci roku 1962 ve vyprodaném kině v německém Stuttgartu se ve stoje aplaudovalo už v půlce snímku.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Poklad na Stříbrném jezeře - upoutávka

Setkání s hrdinou

Film se promítal v šedesáti zemích světa a velkému nadšení se těšil i u nás. S účastí více než 13 milionů diváků se stal nejnavštěvovanějším bijákem v tehdejších československých kinech. Generace dětí si díky tomu hrály na indiány a kovboje. Každý chtěl být Vinnetou nebo Old Shatterhand. „Byla pro mě čest být u toho,“ svěřil se nám Stanislav Fišer, který propůjčil svůj hlas herci Pierru Briceovi, jenž ztvárnil postavu Vinnetoua.

„Za nadabování celého filmu Poklad na Stříbrném jezeře jsem dostal 500 korun, ale nikdy jsem si nestěžoval. Byla to krásná práce, na kterou se nezapomíná. Stejně tak jako na osobní setkání s Pierrem. Poprvé jsme se setkali v roce 1994 v Ostravě a poté ještě na filmovém festivalu v Dobřanech a Horšovském Týně. Tam už jsem tedy nemohl mluvit (kvůli rakovině hrtanu přišel o hlasivky – pozn. red.), ale on mě chytil kolem ramen a řekl mi, že mi stejně rozumí, protože mluvím srdcem. Napsal jsem mu pak ještě dopis,“ dodal herec a dabér.

Vinnetou stále platí

Kdykoliv se film v televizi vysílá, rád se na něj dívá. „Ale dojímá mě to. Je mi moc líto, že Pierre zemřel a není už mezi námi. Byl součástí mého života,“ povzdechl si Stanislav Fišer. Slavná postava, kterou nadaboval, mu dokonce zachránila krk. 

„Když jsem ještě hrával divadlo a po jednom představení šel noční Prahou, obklopila mě parta agresivních mladíků. Začali do mě strkat, chovali se hrubě a vypadalo to, že dostanu nakládačku. V tu chvíli mi nenapadlo nic jiného než zařvat: ‚Tak vy chcete mlátit Vinnetoua?‘ Najednou bylo ticho, couvli o krok a nevěřili svým očím. Po chvíli jeden z nich povídá: ‚Ty vole, to je Fišer, český Vinnetou.‘ A bylo po problému,“ prozradil s úsměvem.

Dobdružný Poklad na Stříbrném jezeře uvidíte v úterý od 20:00 na Prima MAX nebo si ho můžete přehrát zdarma z našeho archivu:

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!