Počestné paní pardubické: Jeden z našich nejdražších snímků na rozpočtu nešetřil

Historická komedie Počestné paní pardubické se pyšní dodnes fascinujícím obsazením i několika příběhy, které stále berou dech.
Film Počestné paní pardubické patřil mezi nejdražší projekty.
Film Počestné paní pardubické patřil mezi nejdražší projekty.
Nationalfilm

reklama

V sobotu od 16.45 na Primě uvidíte slavné Počestné paní pardubické. Historická komedie, kterou v roce 1944 natočil režisér Martin Frič, patřila v té době k nejdražším snímkům. Rozpočet činil více než 6,5 milionu korun, což byla rekordní suma. Podle dobových dokumentů se na ničem rozhodně nešetřilo a peníze létaly vzduchem.

Divadelní prkna se vyplatila

Posuďte sami: Hercům se vyplatilo celkem 870 000 korun, ateliér a laboratoř vyšla na téměř 3 miliony korun, štáb inkasoval 640 000 korun, za námět se zaplatilo 119 000 korun, za hudbu 115 000 korun, exteriér 490 000 korun, dopravu a pojištění 190 000 koruna a režii, výrobní skupinu rovných 420 000 korun.

Původně se přitom jednalo o divadelní hru, kterou v roce 1940 k oslavám 600 let od založení města Pardubic napsal její rodák, advokát, spisovatel, dramatik a novinář Karel Krpata. Ve městě perníku měla také svou premiéru, a to na ochotnických prknech. Vzhledem k tomu, že byla velmi úspěšná, brzy nato se objevila i v repertoáru Divadla na Vinohradech v Praze. „Mluvilo se o ní všude, každý o ní pěl chvály, tak jsem se na ni zašel podívat a byl nadšen. Říkal jsem si, že by byla věčná škoda tuto hru nezfilmovat,“ zavzpomínal během svého života režisér Frič.

Herecká esa v praxi

Jak bylo jeho zvykem, obklopil se těmi nejlepšími herci, kteří byli k mání. František Smolík, Eman Fiala, Ferenc Futurista, Jiřina Štěpničková, Jaroslav Marvan, Gustav Nezval, Jára Kohout, Terezie Brzková, František Filipovský, Dana Medřická, Zita Kabátová či Jindřich Plachta; a to je jen stručný výčet z nich.

Posledně jmenovaný ten rok natočil hned šest celovečerních filmů, ve kterých měl samé stěžejní role. Přestože měl obavy, zda všem svým nasmlouvaným závazkům dostojí, nakonec to zvládl s bravurou. „S Jindrou Plachtou byla vždycky radost hrát. Byl vynikající, trochu samorost, ale strašně lidskej. Film Počestné paní pardubické se velmi povedl. Hrála jsem tam proradnou hraběnku, která ukradne šperky. Měla jsem tmavou paruku, abych nebyla k poznání. Režisér Frič před natáčením řekl: ‚Musí to hrát někdo, komu nebudou lidé věřit, že by toho byl schopen.‘ Já jsem se do té doby objevovala spíše v postavách typu ‚milostpaní ruku líbám‘, takže jsem to hrála s velkou chutí a radostí. S Fričem jsem dělala ráda, i když bohužel ne tak často. Oceňovala jsem u něj, že mu nevadilo, když vám ujela pusa. Nelpěl na každém slově ve scénáři,“ prozradila o filmu Zita Kabátová.

Komedii Počestné paní pardubické uvidíte v sobotu od 16.45 na Primě.

reklama

reklama