Plyšový medvídek zvěstuje smrt

Od francouzského režiséra Jacqua Deraye jste možná zvyklí na jiný druh filmu – na klasickou kriminálku či akční thriller. Čistě psychologický snímek je však příjemným zpestřením jeho repertoáru. Posuďte sami. V pátek od 20.00 na Prima MAX.
Záběry z filmu Plyšový medvídek
Záběry z filmu Plyšový medvídek
STUDIOCANAL S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ač filmy podobného ražení nepatří k charakteristické tvorbě Jacqua Deraye, obsazení svého oblíbeného herce – Alaina Delona – se režisér nevzdal ani tentokrát. A udělal dobře. Sympaťák Delon se nám tady ale nepředstaví jako policajt ani jako frajer s bouchačkou, nýbrž jako poněkud sobecký a do sebe zahleděný gynekolog s výbornou reputací, u kterého si přejí rodit manželky těch nejbohatších a nejvlivnějších mužů Francie.

Plyšový medvídek - upoutávka
Plyšový medvídek - upoutávka

Jean Riviere má okouzlující manželku, krásnou dospívající dceru a sbírá jedno ocenění za druhým. Zdálo by se, že má vše, po čem v životě může toužit. Jenže Jean je muž mnoha tužeb, a tak vedle klasického vztahu se svou ženou udržuje ještě řadu dalších vztahů – některé na delší dobu, jiné na jedinou noc. A právě jeden takový vztah se mu nakonec stane osudným.

Jeho poklidný život přeruší telefonát, ve kterém mu anonymní volající vyhrožuje smrtí. Začínají mu chodit tajemné dopisy a balíčky a Riviere nemá jinou možnost, než začít pátrat po motivu výhrůžek na vlastní pěst. Stopa ho zavede až k jedné dívce a noci, na kterou už dávno zapomněl, jelikož pro něj nic neznamenala. Pro dotyčnou zřejmě ale znamenala mnohem víc.

Záběry z filmu Plyšový medvídek
Autor: STUDIOCANAL S.A. Záběry z filmu Plyšový medvídek

Možná jste netušili, že…

  • Režisérův první velký úspěch přišel až v roce 1969, i když na filmové scéně se pohyboval již od roku 1960. Snímek, který ho prosadil, se jmenoval Bazén a byl to psychologický thriller, jenž svedl dohromady dvě ikony francouzského filmu – Alaina Delona a Romy Schneider.
  • Bazén odstartoval dlouholetou spolupráci a přátelství mezi režisérem a sympatickým hercem. Alain Delon si zahrál v celkem osmi Derayových filmech. Z těch nejznámějších jmenujme třeba Povídku o policajtovi, Zločin, Tři muži na zabití či Borsalino.
  • Kromě Delona si režisér střihl spolupráci i s další hereckou hvězdou – Jeanem-Paulem Belmondem. U diváků nejvíc zabodovaly pecky Dobrodruh nebo Samotář.
  • Film je adaptací románu známého spisovatele George Simenona.
Záběry z filmu Plyšový medvídek
Autor: STUDIOCANAL S.A. Záběry z filmu Plyšový medvídek

Režie: Jacques Deray
Předloha: Georges Simenon (kniha)
Scénář: Jacques Deray, Dardano Sacchetti
Kamera: Luciano Tovoli
Hrají: Alain Delon, Laure Killing, Regina Bianchi, Francesca Dellera, Paolo Bonacelli, Martine Brochard, Mattia Sbragia, Madeleine Robinson, Dina Morrone, Claudia Pandolfi
Rok uvedení: 1994

Reklama
Reklama