Plavecký mariáš: Jak vyřešil Jaroslav Marvan svůj strach z vody?

Vodácká komedie z roku 1952 těží z persony Jaroslava Marvana a neotřelé tematiky. Natáčení budovatelské veselohry však přineslo i jednu tragickou událost.
Vodácká i budovatelská komedie Plavecký mariáš.
Vodácká i budovatelská komedie Plavecký mariáš.
Studio uměleckého filmu

reklama

V sobotu od 17.00 na Primě uvidíte oblíbený film pro pamětníky v hlavní roli s Jaroslavem Marvanem. Natáčel se na Písecku a byl poctou plavcům – vorařům. Přestože od realizace uplynulo už téměř sedmdesát let, dochovaly se dobové vzpomínky přímých aktérů.

„Když vory pluly, Marvan se bál, tak sem to musel vzít do ruky já se svou partou a ještě dalšími plavci. Ve filmu je to i vidět, když je záběr na herce, tak tam vesly jen tak mávají,“ vzpomínal skutečný vorař Josef Štofl v knize Radky Velkové a Jiřího Frolicha Plavecké historky. Jeho otec Matěj zase filmařům při natáčení dělal poradce.

Královské odměny i neproměněné nabídky

Zatímco vody se legendární herec bál, partičku mariáše si o přestávkách vždycky rád zahrál. „S mým otcem a dalšími hrál karty velmi často,“ prozradil ještě pamětník. Kvůli divadlu se ale Marvan každý den vracel zpátky do Prahy. 

Jako komparzisté si ve filmu zahráli i místní lidé. Odměna byla přímo královská. Za jeden den dostávali sto korun, což tehdy byly velké peníze. Postavu nahluchlého voraře Šindeláře měl původně ztvárnit slavný komik Vlasta Burian. Scénář i jeho role se mu prý velmi zamlouvala, nakonec ji ale nepřijal kvůli manželce, které se nelíbilo, že nabízená úloha je pouze malá a vedlejší.

Smutný osud filmové maminky

Nepříliš veselou vzpomínku na natáčení měla Květa Fialová, v té době začínající herečka, která působila v českobudějovickém divadle. „Byla jsem moc šťastná, že budu točit se samými známými herci a nemohla se dočkat až to začne. Mojí maminkou ve filmu byla Jiřina Štěpničková. Pro mě bylo úplně zázračné, když si se mnou povídala. Druhý den měla volno a pak najednou přijela Marie Brožová s tím, že bude hrát moji maminku ona. Teprve později jsem se dozvěděla, že paní Štěpničkovou komunisté zavřeli,“ uvedla Fialová.

Herečka si měla sjednat dovolenou, během které se měla pokusit emigrovat z Československa, a za to ji soud v prosinci roku 1952 odsoudil na patnáct let vězení. Stala se obětí provokace. Nedávno jsme její pohnutý osud připomínali.

Komedii Plavecký mariáš uvidíte v sobotu od 17.00 na Primě.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!