Pátek není svátek: Bohém Jiří Kodet málem přivodil kolegovi infarkt. Proč?

Komedie Pátek není svátek nám dodnes ukazuje reálie života v socialismu, kde útěk na chatu představoval jedinou možnost povyražení. Jiří Kodet však dokázal bohémsky žít vždy.
Josef Vinklář a Jorga Kotrbová v komedii Pátek není svátek.
Josef Vinklář a Jorga Kotrbová v komedii Pátek není svátek.
Filmové studio Barrandov

reklama

V neděli od 10.10 na Prima MAX uvidíte, že přestože od natáčení komedie s Petrem Kostkou v hlavní roli uplynulo už více než čtyřicet let, dodnes je aktuální. Než se rodina Novákových jako každý pátek vypraví na chatu, musí toho ještě hodně zařídit. Před cestou z rušného města do oázy klidu se jako vždycky stačí několikrát pohádat. A ke konfliktu, byť k legračnímu, došlo mezi herci i po jednom natáčecím dni.

Problémy s placením

Vyhlášený bohém Jiří Kodet byl v dobrém rozpoložení a před kolegy Zdeňkem Dítětem a Josefem Vinklářem nadhodil, že by rád zašel na skleničku s tím, že oba zve a všechno platí. „Zdenda byl vyhlášený škrt, takže vidina toho, že nebude muset nic platit, a ještě se napije, mu rozzářila oči. A Pepa Vinklář měl asi hodinu čas, než musel odjet na večerní představení do divadla, tak šel na chvíli posedět s nimi. Jirka Kodet, velký gurmán, objednával láhev nejlepšího šampaňského,“ zavzpomínal režisér Otakar Fuka.

Pro Vinkláře mezitím přijelo auto, a přestože se mu vůbec nechtělo, musel kvůli svým dalším pracovním povinnostem odjet. Rozjetý Kodet pak Zdeňka pobídl, aby si objednal něco dobrého i k jídlu. „Ještě si nechal od číšníka poradit, aby mu doporučil to nejlepší, co v podniku mají. Když přišlo na placení, Kodet zjistil, že zapomněl peníze. Celý se prošacoval, ale neměl u sebe ani floka,“ vylíčil režisér.

Splátka i s úroky

Na Zdeňka Dítě padly mdloby. On, který patřil v herecké branži za jednoho z největších lakomců a šetřílků, by měl platit ještě za někoho jiného? Pro něj naprosto šílená představa. „Nakonec mu nezbývalo nic jiného než to skutečně celé zaplatit. Byl ale nepříčetný. Kodet mu sice účet po třech dnech vysázel i s patřičným dýškem, ale kamarádi už z nich nikdy nebyli,“ poznamenal s úsměvem režisér.

Na natáčení rád vzpomíná i Jiří Sequens, syn slavného režiséra, který si ve filmu také zahrál. „Měl jsem asi 180 korun na den, celkem to dělalo asi 3 500 korun, což pro mě jako studenta konzervatoře vůbec nebylo špatné,“ prozradil.

Komedii Pátek není svátek uvidíte v neděli od 10.10 na Prima MAX.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!