Pane, vy jste vdova: Hlavní hvězdou měla být Bohdalová, Janžurová přesto ráda vzpomíná na natáčení

Václav Vorlíček s Milošem Macourkem patřili mezi nejvýraznější dvojice československého filmu, z jejich spolupráce vždy vzešlo něco zcela unikátního. A crazy komedie Pane, vy jste vdova! není výjimkou.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

UP-iPrima České filmy (hlášky/Čtyři vraždy stačí drahoušku(

reklama

Asi nejlepší bláznivá česká komedie všech dob se jmenuje Pane, vy jste vdova! Ta však měla mít původně úplně jinou hrdinku – místo nepřekonatelné Ivy Janžurové v roli herečky Evelyny Kelettiové se měla objevit Jiřina Bohdalová.

„V hledáčku jsme ji měli. Při psaní scénáře s Milošem Macourkem jsme si říkali, že by jí tato postava mohla slušet. Jenže než jsme to dopsali a začali s obsazováním, zjistili jsme, že má Jiřina kvůli filmu Ucho zákaz filmovat, takže jsme jí nabídku ani nepředložili a museli se poohlédnout po někom jiném. Shodli jsme se na Janžurové, která se toho zhostila skutečně skvěle,“ zavzpomínal režisér Václav Vorlíček.

Komedii Pane, vy jste vdova! si můžete přehrát online v iPrima Videopůjčovně:

Legendární natáčení

Herečka byla z nabídky nadšená a při pročítání scénáře prožívala doslova euforii. „Listovala jsem v tom cestou na zájezd a popravdě příliš od toho neočekávala. Po filmech Petrolejové lampy a Morgiana jsem mohla točit už jenom komedie. Ale jak jsem se do toho začetla a viděla, že mě čeká dvojrole až trojrole, vykřikla jsem radostí. Takový prostor každého herce potěší. Zvlášť u pánů Vorlíčka a Macourka,“ prozradila.

Přestože od natáčení uplynulo už padesát let, některé momenty z natáčení má stále před očima. „Pod punčochou jsem měla přidanou vrstvu z umělé hmoty, která byla propíchnutelná a zároveň tenká, aby to působilo skutečně jako lidské maso. Ale u jedné scény jsem si ji zapomněla nandat. Jednalo se o ten záběr, kdy sedíme u stolu a Eduard Cupák mě do zadní části těla píchá vidličkou,“ vylíčila Iva Janžurová.

„Jinak ale natáčení bylo velmi náročné, byla jsem hodně zaměstnaná tou prací a to, co se dělo okolo, jsem příliš moc nevnímala. Na ty skvělé kolegy, kteří tam hráli, ale vzpomínám velmi ráda dodnes. Je velmi smutné, že drtivá většina z nich už bohužel není mezi námi,“ povzdechla si herečka.

Pane, vy jste vdova!
Pane, vy jste vdova!

Démon alkoholu

Ve filmu se skutečně sešla plejáda těch nejlepších. Jiří Sovák, František Filipovský, Jan Libíček, Čestmír Řanda, Otto Šimánek, Helena Růžičková, Vladimír Menšík, Miloš Kopecký, Jiří Hrzán, Stella Zázvorková, Luděk Kopřiva či sexsymbol šedesátých a sedmdesátých let Olga Schoberová. A ve výčtu bychom mohli pokračovat dál… „Pan Vorlíček byl vždycky zárukou kvality, všichni herci za ním šli. Navíc byl velmi lidský a přátelský a na každém natáčení dokázal vytvořit velmi příjemnou a tvůrčí atmosféru,“ uvedla Janžurová.

Mezi režisérovy vyvolené patřil například i Vladimír Menšík. „On měl takový notes, kalendář s termíny, který sebou pořád nosil a ten byl červený od začátku až do konce. Každý den tam měl minimálně tři, čtyři věci. Musím říct, že byl nadužívaný, ale dokázal v tom chodit a pokaždé předvést skvělý výkon. Jeho osobnost kralovala českému humoru a já s ním velmi rád dělal. I když to s ním mnohdy nebylo vůbec snadné. Zvlášť když měl po boku nerozlučného parťáka Jirku Sováka. Někteří moji kolegové se je společně báli obsazovat, protože oba měli rádi alkohol a společnost, já ale ne. Věděl jsem, že občas budu muset přimhouřit oko, ale oni mi to svými výkony bohatě vrátí,“ konstatoval Václav Vorlíček.

reklama

reklama