3 originální horory posledních let: Tyhle filmy vás vyděsí i překvapí

Oblíbený žánr hororu se občas nebojí ukročit stranou a nabídnout neprvoplánovou podívanou. To platí třeba pro nápaditou řezničinu Chata v horách, britsky decentní Ghost Stories i Neutečeš, pyšnící se zajímavým poselstvím.
Chris Hemsworth v hororu Chata v horách.
Chris Hemsworth v hororu Chata v horách.
Lionsgate

reklama

Hororový žánr je prostě stálicí. Za relativně malé peníze je možné přijít s filmem, který rozhodně zaujme a zároveň poděsí. Béčkové produkce a x-tá pokračování zaběhlých značek samozřejmě na mysli nemáme, ty dokážou překvapit jen velmi vzácně. Ale ve škatulce horor se tu a tam objeví kusy, jež se nebojí pohrát si s divákem a naservírovat něco skutečně nečekaného. A na tři takové příklady se dnes podíváme.

Chata v horách: nečekaná vyvražďovačka

Ostřílený seriálový scenárista, leč debutující filmový režisér Drew Goddard přišel v roce 2012 s nečekaným hitem. Společně s velkým jménem Hollywoodu, Jossem Whedonem (Avengers, Firefly, Buffy, přemožitelka upírů) dal do kupy poctu starým hororům a zároveň svěží vítr v rámci žánru. Fanoušci mohou hledat (a také úspěšně najít) odkazy na filmy jako Fakulta, Lesní duch, Musíme si promluvit o Kevinovi, Ruka zabiják, Hellraiser, Vetřelec a spousty dalších. Příběh totiž pojednává o skupině teenagerů, kteří si vyrazí na odlehlou chatu a postupně začnou zjišťovat, že vesnická samota skýtá mnoho nebezpečí… Že to zní jako naprosté hororové klišé? Přesně tak! Jenže otřepanou premisu dokázal Goddard přetavit s překvapivý a svižný horor s několika nečekanými zvraty.

Neutečeš: Dospívání se zabijákem v patách

Neutečeš. Jakmile si nelidské monstrum vyhlédne oběť, pomalu se k ní sune a časem ji dostihne. Co se stane potom, si nejspíš dokážete představit. Fatálního prokletí se lze zbavit pouze tak, že se člověk s někým vyspí; v tu chvíli se démonický smrťák zaměří na něj. Snímek Neutečeš z roku 2014 má na svědomí David Robert Mitchell, který o čtyři roky později přišel s mysteriózní filmovou hádankou jménem Záhada Silver Lake. Už tady ale ukázal, že prvoplánové žánrovky rozhodně netočí. A tak přestože hororový kousek vypadá jako klasický slasher s neústupným zabijákem, mezi řádky varuje před rizikem pohlavních nemocí a zdůrazňuje úskalí dospívání. A to je teprve ten pravý horor!

Ghost Stories: Příběhy s nečekaným koncem

Duchařské historky z Anglie podle divadelní hry? To se nevidí každý den. Sledujeme skeptického profesora, který na nějaké duchy rozhodně nevěří a cíleně se snaží vysvětlit bizarní případy pomocí rozumu. To se mu leckdy daří, ovšem postupem času se do vykreslených příběhů začne nebezpečně propadat a divák společně s ním začíná váhat, co je realita a co jen podivný přelud. Britský přístup se od tradičních amerických lekaček výrazně liší, navíc láká i na tvář Martina Freemana v jedné z hlavních rolí. A konec vám ještě pěknou chvíli nedá spát!

Pokud si z tohoto tria nevyberete, můžete se podívat ještě do našeho archivu, kde o rozmanité horory není nouze. Pojďme se společně bát!

reklama

reklama