Operace Ruský dům

Šeď Moskvy za časů Sovětského svazu, vysedávání intelektuálů nad vodkou, nenápadná rivalita amerických a britských agentů i politicky nepřípustná láska. To vše dodává snímku lehce sentimentální příchuť starých časů, kterou ocení každý filmový fajnšmekr. Dívejte se ve středu od 20.00 na Primě MAX.
Záběry z filmu Ruský dům
Záběry z filmu Ruský dům
Metro-Goldwyn-Mayer

reklama

Knižní nakladatel Barley Blair (Sean Connery) je Angličan žijící v Londýně, který miluje svou vlast, ale stejně tak miluje Rusko. Miluje ho pro jeho kulturu i srdečný lid, pro všechny jeho kontrasty a krásy. Při jedné ze svých četných cest do Moskvy se Barley seznámí s ruským fyzikem a agentem v jednom, jehož krycí jméno je Dante.

Ruský dům - upoutávka
Ruský dům - upoutávka

Dante má k dispozici materiály, které dokazují, že domnělá jaderná síla Sovětského svazu ve skutečnosti neexistuje a že světové závody ve zbrojení jsou tedy zbytečné. Pomocí své bývalé milenky, redaktorky Katyi (Michelle Pfeiffer), se mu texty podaří propašovat do Londýna a po Blairovi chce, aby je – v zájmu celosvětového míru – uveřejnil.

Záběry z filmu Ruský dům
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Záběry z filmu Ruský dům

Jenže zásilka se dostane do rukou britské tajné služby, která její obsah považuje za nadmíru zajímavý. Blair je z jejího rozhodnutí poslán do Moskvy, aby prověřil věrohodnost Danteho i jeho materiálů.

Záběry z filmu Ruský dům
Autor: Metro-Goldwyn-Mayer Záběry z filmu Ruský dům

Chuť do špionáže ale londýnského intelektuála přejde ve chvíli, kdy se seznámí s krásnou Katyou a je postaven před dilema lásky a státních zájmů. A je asi jasné, co si vybere.

Možná jste o filmu Ruský dům  netušili, že…

  • Ruský dům je ve skutečnosti označení speciální sekce britské výzvědné služby, která měla za úkol zaobírat se záležitostmi Sovětského svazu.
  • Snímek vychází z knižní předlohy románu Johna le Carré, který byl dlouholetým pracovníkem britské výzvědné služby. Jeho kniha s názvem Ruská sekce vyšla u nás v roce 1992.
  • Je zajímavé, že snímek se před veřejnost dostal pouhý rok poté, co ve Velké Británii vyšla le Carréova kniha (1989).
  • Scénář k filmu vytvořil známý psavec Tom Stoppard, který je zodpovědný za scénáře k mnoha úspěšným filmům, například Zamilovaný Shakespear, Enigma či Anna Karenina.
  • Ruský dům byl prvním velkým snímkem, který se natáčel v Sovětském svazu s povolením vlády. Filmovalo se v Moskvě a v Petrohradě. Scény na začátku a na konci snímku se odehrávají v portugalském Lisabonu. 

reklama

reklama